Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 05.05.2014

Jak wybrać najtańszy kredyt?

Reklamy przekonują nas, że ma być szybciej i wygodniej. W Internecie powstaje coraz więcej narzędzi, które mają ułatwić nam wybór optymalnego kredytu. Sprawdź jak działają porównywarki kredytów i czy warto z nich korzystać?
Laptop, tablet, netbook...? Wybór na rynku jest niemal nieograniczonyLaptop, tablet, netbook...? Wybór na rynku jest niemal nieograniczonyEast News/Glow Images
Posłuchaj
  • O tym jak działają porównywarki kredytów i czy warto z nich korzystać rozmawiała w Jedynce Monika Kubajewska z Idea Ekspert z Karoliną Mózgowiec
Czytaj także

W Internecie można znaleźć różne strony, które umożliwiają porównanie ofert kredytowych instytucji finansowych. Czy można na nich polegać? O tym jak funkcjonują te narzędzie opowiada Monika Kubajewska z Idea Ekspert. - Porównywarki internetowe skupiają oferty kredytowe kilku banków – wyjaśnia gość radiowej Jedynki.  - Z mojego punku widzenia te narzędzia nie w pełni pokazują koszt kredytu. Nie prezentują rzeczywistej raty, którą potem będziemy musieli zapłacić w banku. Dlatego jest to źródło informacji bardzo ogólnej – mówi.

Oferta w Internecie i banku są inne

Najczęściej mamy do czynienia z sytuacją, że oferta jaką prezentuje porównywarka kredytów nie odzwierciedla tej w banku. - Zatem porównywarkę należy traktować jako dodatkowe źródło informacji, nie należy na jej podstawie podejmować decyzji, szczególnie tych związanych z kredytem hipotecznym – radzi Monika Kubajewska.

Kto zarabia na wyszukiwarkach?

Właściciele portali mają podpisane umowy z bankami. Na tej podstawie pobierane są prowizje. Przy założeniu, że decydujemy się na kredyt po przez porównywarkę, warto wiedzieć, że te opłaty nie muszą wpływać na wysokość raty kredytu. Należy również zwrócić uwagę, że na stronach internetowych znajdziemy informację o dodatkowych produktach, które mogą wpłynąć na wysokość raty kredytu. Chodzi m.in. o opcjonalne ubezpieczenia.

Trzeba zasięgnąć języka

Warto skorzystać z doradztwa finansowego, które skupia wiele ofert różnych instytucji finansowych.

Należy także iść do swojego banku. Zazwyczaj długoterminowa współpraca z instytucją finansową daje nam dodatkowe atuty w negocjacjach.

Karolina Mózgowiec, Abo