Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 16.05.2014

Bilon z PRL - w kilogramach monet można znaleźć perłę

Narodowy Bank Polski nie przyjmuje już pieniędzy obowiązujących przed denominacją. Są jednak miejsca, w których stare monety cieszą się zainteresowaniem.
Bilon z PRL - w kilogramach monet można znaleźć perłęGlow Images/East News

- Banknoty i monety można było wymieniać przez 15 lat od denominacji. Okres ten upłynął z końcem 2010 roku - wyjaśnił Przemysław Kuk z Biura Prasowego NBP. W radiowej Jedynce dodał, że obecnie pieniądze z PRL-u są w świetle prawa rzeczą, a nie środkiem płatniczym, ale niektóre z monet i banknotów mogą przedstawiać wartość numizmatyczną.

W jednym ze sklepów numizmatycznych Janusz Weiss dowiedział się, że cenne są monety: 20 gr i 1 zł z 1957 roku, 50 gr i 1 zł z 1967 oraz 1968 roku. Jeśli chodzi o ich wartość, to nie ma prostej odpowiedzi. - Za najdroższą złotówkę z 1957 roku, jaką udało nam się sprzedać, otrzymaliśmy około 6 tys. złotych. Nie była dotykana ludzką ręką i "pobłogosławiona" przez amerykańskie firmy gradingowe, które oceniają piękno monet - wyjaśnił pan Michalski.

Pozostały bilon, który nie przedstawia wartości kolekcjonerskiej, można... sprzedać. Jakie ceny oferują skupy złomu za monety z niklu, mosiądzu i aluminium? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji!

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel:  22 645 21 55 . Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

(asz)