Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Borys 02.06.2014

Eksperci: rynek firm pożyczkowych może się skurczyć nawet o 30 proc.

Eksperci z PwC twierdzą, że planowane przez rząd zmiany dotyczące firm pożyczkowych ograniczą ich ofertę o ok. 14 proc. Natomiast według Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce ten rynek może się skurczyć o jedną trzecią.
Eksperci: rynek firm pożyczkowych może się skurczyć nawet o 30 proc.Glow Images/East News

PwC poinformowało w poniedziałek w komunikacie, że przygotowana przez Ministerstwo Finansów i przyjęta przez rząd na początku maja regulacja ma z jednej strony ograniczyć nadmierne koszty ponoszone przez niektórych klientów firm pożyczkowych, a z drugiej - ma w sposób minimalny ingerować w strukturę rynku i w działalność firm pożyczkowych.

Rzeczywisty koszt pożyczki

Z badania przeprowadzonego przez PwC wynika, że zmiany - wprowadzając zależność między terminem zapadalności udzielanej pożyczki a jej maksymalnymi kosztami - odzwierciedlają rzeczywistą strukturę kosztów pożyczek, zarówno z punktu widzenia firm, jak i ich klientów.
- Proponowane wysokości maksymalnych progów kosztów pozaodsetkowych mogą ograniczyć przede wszystkim ofertę pożyczek o niewielkiej wartości (do 500 zł) udzielanych na bardzo krótki okres do trzech miesięcy - ocenia PwC. Według raportu z rynku mogą zostać wycofane pożyczki, które odpowiadają za ok. 14 proc. oferty.

Pożyczki będą tańsze

- Jest mało prawdopodobne, aby firmy pożyczkowe niezależnie od segmentu, w którym działają, zrezygnowały z udzielania najpopularniejszych pożyczek w kwotach ok. 1000 zł na okres do 18 miesięcy, choć proponowana regulacja obniży ich rentowność - napisano w komunikacie PwC. Zmiana może natomiast spowodować, że część rynku przesunie się z segmentu tradycyjnego do segmentu online, który ma niższe koszty stałe działalności.
Według PwC ograniczenie dostępu do pożyczek najniższych i udzielanych na najkrótszy okres wpłynie na sytuację dwóch grup pożyczkobiorców. Pierwsi to klienci młodsi, lepiej wykształceni i lepiej oceniający własną sytuację finansową, którzy zasilą segment online lub skorzystają z oferty sektora bankowego.

Drudzy, to klienci gorzej wykształceni i źle oceniających własną sytuację finansową. Będą oni musieli zrezygnować z zadłużenia się lub będzie musiał korzystać z pożyczek o wyższej wartości rozłożonych na dłuższy okres spłaty lub zwróci się do innych źródeł pozyskania środków finansowych.
PAP, abo