Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Borys 29.08.2014

Upadłość konsumencka: nowe zasady, Sejm przyjął poprawki

Sejm jednogłośnie przyjął wszystkie poprawki Senatu do nowelizacji przepisów o upadłości konsumenckiej. Zmiany miały charakter redakcyjny i doprecyzowujący.
Upadłość konsumencka: nowe zasady, Sejm przyjął poprawki Glowimages.com

Przepisy nowelizacji zdecydowanie łagodzą rygory ogłoszenia upadłości konsumenckiej, wykluczając oddłużenie tylko tych osób, które popadły w kłopoty z powodu winy umyślnej lub rażącej niedbałości. Zakładają, że bankructwo i oddłużenie konsumenta będzie w szczególnych okolicznościach możliwe nawet bez zaspokojenia wierzycieli i ustalenia planu spłat długu.
Przyjęcie ośmiu zgłoszonych przez senatorów poprawek rekomendowały komisje sprawiedliwości i praw człowieka oraz gospodarki, które pracowały nad nowelizacją ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, autorstwa posłów PO.
Najdalej idąca z przyjętych poprawek precyzowała cele postępowania upadłościowego.

Konsument to nie przedsiębiorstwo
Zgodnie z przyjętym przez posłów zapisem, postępowanie uregulowane ustawą wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej należy prowadzić tak, aby umożliwić umorzenie zobowiązań upadłego niewykonanych w postępowaniu upadłościowym, a jeżeli jest to możliwe - zaspokoić roszczenie wierzycieli w jak najwyższym stopniu.
W poprzedniej wersji ustawa odsyłała do przepisu opisującego upadłość przedsiębiorców.

Nowe zasady umorzenia długi
Zmieniono także klauzę generalną, która określa, z jakich względów można umorzyć długi upadłego bez zaspokajania wierzycieli. Sformułowanie „względy współżycia społecznego" zastąpiono "względami humanitarnymi i względami słuszności".

Przepisy jeszcze w tym roku
Poseł Robert Kropiwnicki (PO) na konferencji prasowej w Sejmie powiedział, że ustawa powinna wejść w życie w okolicach 15 grudnia. - Vacatio legis ustaliliśmy na trzy miesiące od momentu podpisania przez prezydenta. Liczymy, że w ciągu dwóch tygodni pan prezydent podpisze (ustawę) - dodał.
- Projekt ważny, oczekiwany, wychodzący na przeciw obywatelom tym, którzy znajdują się w kłopotach. Z radością odnotowujemy fakt, że projekt zgłoszony przez Platformę Obywatelską został zakończony z takim sukcesem. I cieszymy się, że ponad podziałami udało się go przegłosować i przyjąć - mówiła z kolei Urszula Augustyn (PO).
Problemy z wyjściem ze spirali długów ma w Polsce coraz więcej osób. Według marcowego raportu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, już ponad 2 mln 300 tys. osób ma zaległe zobowiązania na kwotę ponad 40 mld zł.
Ustawa trafi teraz do prezydenta. Wejdzie w życie po trzech miesiącach od dnia ogłoszenia.

PAP, abo