Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 24.10.2014

UOKiK: zielone światło dla PKO BP na przejęcie jednego ze SKOK-ów

PKO BP może przejąć kontrolę nad Spółdzielczą Kasą Oszczędnościowo-Kredytową im. Mikołaja Kopernika w Ornontowicach - zdecydował prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. To drugi przypadek, gdy bank zdecydował się na przejęcie SKOK-u.
Oddział banku PKO BPOddział banku PKO BPPKO BP

Transakcja ma polegać na objęciu przez PKO BP wyłącznej kontroli nad SKOK im. Kopernika, co w praktyce oznacza przejęcie wszystkich praw i obowiązków.
SKOK-i wyprowadzają zyski do Luksemburga. Ekspert: Kasy trzeba będzie naprawić >>>
- W trakcie postępowania Urząd uwzględnił sytuację na polskim rynku depozytów i kredytów dla gospodarstw domowych oraz bancassurance. Analiza wykazała, że transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji, a wzrost udziału banku krajowego w rynku będzie nieznaczny. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji, dlatego Prezes UOKiK wydał zgodę na tę transakcję - wskazano w piątkowym komunikacie UOKiK.
- Bank PKO BP jest spółką publiczną z udziałem Skarbu Państwa. Działa przede wszystkim w Polsce. Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytową im. Mikołaja Kopernika w Ornontowicach świadczy usługi w kraju za pośrednictwem 41 placówek w województwie dolnośląskim, łódzkim, małopolskim, opolskim, śląskim i świętokrzyskim - podał urząd antymonopolowy.
PKO BP złożył do UOKiK wniosek o zgodę na przejęcie SKOK im. Kopernika >>>
Pod koniec września Komisja Nadzoru Finansowego zaprosiła banki do udziału w restrukturyzacji SKOK im. Mikołaja Kopernika w Ornontowicach. Przed tygodniem PKO BP złożył wniosek do UOKiK o zgodę na przejęcie kontroli nad tą kasą.
Może to być druga transakcja, gdzie bank przejąłby znajdującą się w trudnej sytuacji spółdzielczą kasę. W sierpniu br. KNF podała, że Alior Bank przejmie SKOK im. Św. Jana z Kęt.

Zachowanie bezpieczeństwa depozytów

Na przejęcie SKOK przez banki pozwalają przepisy ustawy o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych. Maciej Krzysztoszek z biura prasowego Komisji Nadzoru Finansowego wyjaśnił, że procedura ta ma na celu zachowanie bezpieczeństwa depozytów zgromadzonych przez klientów w kasie.

Poinformował, że zgodnie z ustawą dla SKOK-u, zarząd kasy, która popadła w tarapaty finansowe przedstawia program naprawczy. Jeżeli program ten nie przynosi pożądanych rezultatów - ustanawiany jest zarząd komisaryczny. - Jeśli okazuje się, że sytuacja finansowo-ekonomiczna w danym SKOK-u jest bardzo zła, a zarząd komisaryczny stwierdza, iż kasa nie jest w stanie sama się zrestrukturyzować, wówczas KNF pyta sektor SKOK-ów, czy jest kasa, która byłaby w stanie przejąć ten SKOK spełniając ustawowe kryteria do przejęcia tej kasy - wyjaśnił.
Krzysztoszek dodał, że jeżeli nie zgłasza się żadna kasa lub też żadna nie jest w stanie sprostać kryteriom przejęcia, to analogiczne pytanie KNF kieruje do sektora bankowego. - Jeżeli w sektorze bankowym nie zgłasza się bank, który spełni kryteria do przejęcia SKOK-u, to Komisja może zawiesić działalność takiego podmiotu i złożyć do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości - wyjaśnił.
Tak było niedawno w przypadku SKOK Wspólnota, którego postawiono w stan upadłości (klientom wypłacano oszczędności zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny). Natomiast w przypadku znajdującego się w trudnej sytuacji SKOK im. Św. Jana z Kęt regulator zdecydował w sierpniu, że może go przejąć Alior Bank.

Kasa oszczędnościowa... bez kasy. Klienci SKOK-u bez dostępu do pieniędzy.

Źródło: TVP/x-news

PAP, awi