Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 30.10.2014

Frank zdrożeje do 4 zł? Ewa Kopacz chce sprawdzić, czy banki są na to przygotowane

Premier Ewa Kopacz zwróciła się do szefa Komisji Nadzoru Finansowego, by ten przeprowadził tzw. testy wytrzymałościowe banków na wypadek umocnienia się szwajcarskiego franka - poinformował Jan Krzysztof Bielecki.
Przewodniczący Rady Gospodarczej Jan Krzysztof Bielecki i premier Ewa Kopacz podczas spotkania z członkami Rady GospodarczejPrzewodniczący Rady Gospodarczej Jan Krzysztof Bielecki i premier Ewa Kopacz podczas spotkania z członkami Rady GospodarczejPAP/Radek Pietruszka
Posłuchaj
  • Maciej Krzysztoszek z KNF: Komisja czeka na oficjalne pismo z kancelarii premiera ws. stress-testów banków (IAR)
  • Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów Jan Krzysztof Bielecki: nie ma na razie mowy o jakimkolwiek ewentualnym projekcie wsparcia kredytobiorców z budżetu państwa (IAR)
  • Jak Krzysztof Bielecki: w interesie rządu szwajcarskiego nie jest w tej chwili umocnienie franka (IAR)
  • Analityk walutowy, Marcin Lipka z firmy Ciknciarz.pl (IAR): nie będzie umocnienia franka po szwajcarskim referendum
  • Analityk walutowy Marcin Lipka z firmy Cinkciarz.pl: kredytobiorcy nie powinni się martwić (IAR)
  • Premier na ratunek posiadaczom kredytów we frankach? - relacja Tomasza Majki (IAR)
  • Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz o referendum w Szwajcarii (IAR)
  • Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz: kredyty we frankach są bardzo dobrze spłacane w Polsce (IAR)
Czytaj także

Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów podkreśla, że nie ma na razie mowy o jakimkolwiek ewentualnym projekcie wsparcia kredytobiorców z budżetu państwa.

- Premier Ewa Kopacz zwróciła się we wtorek do przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego z pytaniem, jak wyglądałyby ewentualnie stress testy dotyczące reakcji na umocnienie się franka i wpływ tego na kredyt hipoteczny, nominowany we franku szwajcarskim na polskim rynku - powiedział Bielecki.

Jak dodał, Komisja Nadzoru Finansowego robiła już wcześniej takie stress testy. - Na razie chuchajmy na zimne, ale nie panikujmy, bo w interesie rządu szwajcarskiego na pewno nie jest w tej chwili silne umocnienie franka szwajcarskiego, kiedy Szwajcaria - otoczona krajami europejskimi - musi odczuwać stagnację, w której znalazła się Europa Zachodnia - ocenił szef Rady Gospodarczej.

Frank po 4 zł: czy naprawdę należy bać się referendum w Szwajcarii? >>>

Eksperci o cenie franka po szwajcarskim referendum: na 99 proc. nie wzrośnie.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/X-news

Rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego Łukasz Dajnowicz zapewnił, że KNF przekaże pani premier pełną informację. Przypomniał zarazem, że "w ogłoszonych w ostatnią niedzielę stress-testach w scenariuszu szokowym założono osłabienie się polskiego złotego o 25 proc., a wyniki ćwiczenia potwierdziły dużą odporność polskiego rynku na negatywne scenariusze".
Maciej Krzysztoszek z KNF dodał, że Komisja czeka na oficjalne pismo z kancelarii premiera. - Na razie taki dokument nie wpłynął, gdy tylko trafi on na biurko przewodniczącego, to odpowie on z pełną rzetelnością, wolelibyśmy nie komentować i nie porozumiewać się z kancelarią premiera za pośrednictwem mediów - poinformował Maciej Krzysztoszek.
Ważny wynik referendum w Szwajcarii
30 listopada Szwajcarzy w referendum będą decydować o tym, czy zwiększyć do poziomu 20 proc. minimalne rezerwy złota. Wynik głosowania będzie miał znaczenie dla około 700 tys. Polaków, którzy mają kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich, bo może doprowadzić do podrożenia szwajcarskiej waluty.

Jeśli Szwajcarzy opowiedzą się za proponowanymi zmianami, zdaniem analityków będzie to miało olbrzymie skutki dla samej Szwajcarii, wpłynie na ceny złota na świecie, a nawet może odbić się na globalnym systemie walut fiducjarnych, które mocą decyzji władz państwowych są prawnym środkiem płatniczym na ich terytorium i opartych nie na złocie, lecz na zaufaniu do rządów i banków.

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz studzi emocje. Apeluje, by nie podkręcać napięcia, a spokojnie poczekać, co się wydarzy. Dodaje, że to, jak się zachowuje kurs jakieś waluty jest składową wielu, a nie jednego czynnika.
Krzysztof Pietraszkiewicz podkreśla, że kredyty we frankach w Polsce są bardzo spłacane. Przy okazji po raz kolejny zaapelował, by kredyty mieszkaniowe zaciągać tylko w tej walucie, w której się zarabia.

Marek Zuber, ekonomista: czy przewalutować kredyt we frankach?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

IAR/PAP, awi