Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 12.12.2014

SKOK Wołomin: jest wniosek KNF o upadłość. BFG ma 20 dni na wypłatę pieniędzy klientów

Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała w piątek o wystąpieniu do Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi Północ z wnioskiem o ogłoszenie upadłości Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w Wołominie - podał nadzorca w komunikacie.
Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność SKOK w WołominieKomisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność SKOK w Wołominie PAP /Leszek Szymański
Posłuchaj
  • Łukasz Dajnowicz z KNF: pieniądze klientów kasy SKOK Wołomin są bezpieczne (IAR)
  • Łukasz Dajnowicz z KNF o utracie płynności finansowej przez SKOK Wołomin (IAR)
  • Łukasz Dajnowicz z KNF: Kasa Krajowa nie udzieliła żadnego wsparcia finansowego SKOK (IAR)
  • Spokojnie przed oddziałami SKOK Wołomin - relacja Karola Tokarczyka (IAR)
  • Andrzej Dunajski, rzecznik Kasy Krajowej: nie sfinansujemy roszczeń członków SKOK Wołomin (IAR)
  • Minister Finansów Mateusz Szczurek: depozyty w SKOK Wołomin są gwarantowane (IAR)
  • Minister Mateusz Szczurek: sytuacja finansowa SKOK była dokładnie badana (IAR)
Czytaj także

Decyzja taka została podjęta w związku z utratą możliwości regulowania przez SKOK Wołomin swoich zobowiązań.
- Obowiązek złożenia wniosku wynika z art. 74k ust. 2 w związku z 74k ust. 1 ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo - kredytowych i jest związany z utratą możliwości regulowania przez SKOK Wołomin swoich zobowiązań w zakresie wypłaty środków wobec deponentów, członków kasy - napisano w komunikacie.

Przedstawiciel KNF Maciej Krzysztoszek potwierdza, że nadzór finansowy skierował do sądu wniosek o upadłość kasy. Taka decyzja zapadła po spotkaniu komisji z przedstawicielami Kasy Krajowej SKOK. Według rozmówcy stwierdzili oni, że nie widzą możliwości finansowego wsparcia tego podmiotu.

Wypłata środków z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego
Maciej Krzysztoszek dodaje, że piątkowa decyzja Komisji Nadzoru Finansowego umożliwia Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu rozpoczęcie procedury wypłaty oszczędności zgromadzonych przez klientów SKOK Wołomin.

Od dziś BFG ma 20 dni roboczych na wypłatę tych środków. Instytucja w najbliższych dniach wskaże od kiedy i gdzie będzie można zgłaszać się po oszczędności zgromadzone w SKOK Wołomin. Klienci otrzymają swoje pieniądze do równowartości 100 tysięcy euro, niezależnie od liczby rachunków posiadanych przez deponenta w danej kasie. W przypadku rachunku wspólnego, każdemu ze współposiadaczy przysługuje odrębny limit środków gwarantowanych.

Zawieszenie działalności SKOK w Wołominie nastąpiło w czwartek po decyzji KNF. Zawieszając działalność kasy, KNF informowała, że oczekuje do piątku jednoznacznego stanowiska Kasy Krajowej, co do ewentualnego wsparcia płynnościowego SKOK Wołomin.

Kasa Krajowa nie sfinansuje roszczeń członków SKOK Wołomin

Rzecznik prasowy Krajowej Kasy SKOK powiedział w czwartek, że instytucja nie sfinansuje roszczeń członków SKOK Wołomin. – Zabrania nam tego prawo - podkreślił Andrzej Dunajski.

–Tak zwany kredyt płynnościowy może być bowiem udzielony tylko wtedy, gdy SKOK ma zdolność do jego spłaty. Zarządca komisaryczny SKOK Wołomin nie sporządził dotychczas programu postępowania naprawczego, zatem nie jest możliwa wiarygodna ocena rzeczywistego stanu tej SKOK - powiedział Andrzej Dunajski.

KNF twierdzi, że Kasa Krajowa ma swoje obowiązki

Komisja Nadzoru Finansowego, odbija piłeczkę i w specjalnym oświadczeniu twierdzi, że zgodnie z ustawą, celem działalności Kasy Krajowej jest zapewnienie stabilności finansowej kas, a w szczególności udzielanie kasom wsparcia finansowego.

W komunikacie czytamy, że przepisy prawa bankowego o badaniu zdolności kredytowej nie mają zastosowania do działalności pomocowej Kasy Krajowej.

SKOK Wołomin od czwartku zawieszona

SKOK Wołomin od czwartku zawiesza działalność. Decyzję w tej sprawie - jednogłośnie - podjęła Komisja Nadzoru Finansowego. Zgodnie ze stanem na 10 grudnia, Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa Wołomin utraciła płynność finansową. Jeszcze dzisiaj wieczorem

Rzecznik Nadzoru Finansowego, Łukasz Dajnowicz zapewnia, że pieniądze klientów kasy SKOK Wołomin są bezpieczne. Depozyty SKOK podobnie jak banków objęte są ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Jeżeli Komisja Nadzoru Finansowego złoży wniosek o upadłość SKOK Wołomin to Fundusz wypłaci środki do wysokości 100 tysięcy euro w ciągu 20 dni roboczych.

Przyczyny zawieszenia działalności SKOK Wołomin
Łukasz Dajnowicz z KNF wyjaśnił przyczyny zawieszenia działalności SKOK Wołomin. Straciła ona możliwość wypłaty zobowiązań dla członków, którzy zdeponowali tam środki.

Zawieszenie odbyło się na wniosek zarządcy komisarycznego, ustanowionego 5 listopada. Waldemar Stawski ustalił, że blisko 80 procent udzielonych kredytów jest przeterminowanych. Z danych KNF wynika, że ponad 80 tysięcy klientów zgromadziło tam ponad 2,5 miliarda depozytów.

Od zawieszenia wołomińskie oddziału Kasa Krajowa SKOK nie udzieliła żadnego wsparcia, nawet w postaci kredytu pozwalającego zachować płynność.

KNF zawiesza działalność SKOK Wołomin.

Źródło: TVP/x-news

Sprawie przygląda się Ministerstwo Finansów

Nadzór nad SKOK prowadzi KNF, nie MF natomiast resort interesuje się całą sprawą - oświadczył w czwartek minister finansów Mateusz Szczurek, komentując decyzję Komisji Nadzoru Finansowego o zawieszeniu od czwartku działalności SKOK Wołomin.
- Nadzór oraz proces restrukturyzacji SKOK jest prowadzony przez KNF, a depozyty są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Przedstawiciel Ministerstwa Finansów też głosował za interwencją w SKOK Wołomin - powiedział minister w czwartek dziennikarzom, pytany, co MF zamierza zrobić ws. sytuacji w SKOK Wołomin. Jak dodał, SKOK-i jako system i sytuacja SKOK Wołomin była przedmiotem dyskusji na posiedzeniu komitetu stabilności finansowej, którego jest przewodniczącym.

Prezes i wiceprezes SKOK Wołomin z zarzutami >>>

Źródło: TVN24/x-news

Zarzuty dla kierownictwa Kasy
Pod koniec października zostali zatrzymani, a następnie tymczasowo aresztowani prezes i wiceprezes SKOK Wołomin - Mariusz G. i Mateusz G. Obaj usłyszeli zarzuty działania na szkodę kierowanej przez nich firmy oraz działalności w zorganizowanej grupie przestępczej. Chodzi o uzyskiwanie kredytów i pożyczek z kasy przez podstawione osoby, które okazywały sfałszowane zaświadczenia i dokumenty.

47-letni Mariusz G. i 35-letni Mateusz G. to nie pierwsi podejrzanymi w śledztwie dotyczącym działalności zarządu tej kasy. Postępowanie prowadzi od kilku miesięcy Prokuratura Okręgowa w Gorzowie. W kwietniu gorzowski sąd aresztował wiceprezes SKOK Wołomin Joannę P. i mężczyznę związanego z tą instytucją. Oboje nadal przebywają w areszcie.
Joanna P. usłyszała wówczas zarzut działania na szkodę firmy, natomiast druga z osób - Piotr P. ma zarzut udziału w wyłudzaniu kredytów. Obojgu zarzucono też udział w zorganizowanej grupie przestępczej, Piotr P. dodatkowo jest podejrzany o kierowanie grupą. Aktualnie zarzuty w tej sprawie usłyszało 41 osób.

Piramida pożyczkowa

Śledczy ustalili, że pierwsze z zaciąganych kredytów w kwotach ponad 3 mln zł były spłacane, a następne pożyczki, w większości w kwotach po 1 mln zł, były już spłacane kolejnymi, zaciąganymi nielegalnie kredytami.
Śledztwo zostało wszczęte w maju 2013 roku, po tym jak podczas innego postępowania dot. wyłudzenia kredytów z gorzowskiego oddziału PKO ustalono, że wielomilionowe kredyty wyłudzano także ze SKOK Wołomin.
Dotychczas w tym śledztwie prokuratura ustaliła, że kredyty SKOK Wołomin wypłacał na podstawie nierzetelnej dokumentacji, przez co osoby zarządzające firmą działały na jej szkodę.
Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wlkp. jest także stroną prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego postępowania administracyjnego mającego na celu ustalenie w SKOK Wołomin zarządu komisarycznego.

Jedna z największych Kas

Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa w Wołominie jest jedną z największych kas spółdzielczych w Polsce. Od dwóch lat działalność SKOK-ów podlega kontroli Komisji Nadzoru Finansowego. Przed dwoma miesiącami KNF odmówiła zatwierdzenia 7 prezesów Kas, w tym zatrzymanego teraz Mariusza G. Wobec każdego z nich zarzut był ten sam - "brak rękojmi ostrożnego i stabilnego zarządzania kasą", czyli niespełnianie jednego z wymogów ustawy o SKOK-ach.

Policja zatrzymała trzy osoby w związku z pobiciem wiceszefa KNF.

Źródło: Fakty TVN/x-news

IAR/PAP, awi