Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 12.12.2014

Raport: Polacy zaciągają coraz więcej pożyczek w Internecie

Polacy coraz odważniej korzystają z możliwości, jakie daje im Internet. Jak wynika z najnowszego raportu przeprowadzonego przez firmę Gemius, już co dziesiąty Polak wykazuje zainteresowanie pożyczką zaciągniętą w sieci.
Posłuchaj
  • O wzroście popularności pożyczek on-line mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: Maciej Milewski, doradca biznesowy firmy Gemius /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

- Ten rynek z roku na rok rynek coraz dynamiczniej rośnie. O ile w 2013 roku strony oferujące takie pożyczki odwiedzało średnio 1,5 mln polskich internautów miesięcznie, o tyle w 2014 roku obserwujemy już ok. 2 mln użytkowników tego typu serwisów miesięcznie, co oznacza wzrost 30 proc. rok do roku. Od 2012 roku ten wzrost jest niemal trzykrotny – mówi Maciej Milewski, doradca biznesowy firmy Gemius.

Pożyczki on-line najpopularniejsze wśród osób mniej zarabiających

Z badań Gemiusa wynika, że największą popularnością pożyczki on-line cieszą się wśród osób, które zarabiają relatywnie niewiele i mają niski poziom wykształcenia, dodaje gość radiowej Jedynki. Stąd, jak dodaje Maciej Milewski, może również wynikać wzrost popularności tego typu produktów.

- W tych grupach jeszcze kilka lat temu Internet nie był tak powszechnym medium, jak jest dzisiaj. Wzrost popularności Internetu w tych słabiej uposażonych grupach społecznych powoduje też wzrost rynku pożyczek on-line – wyjaśnia ekspert.

Jesteśmy coraz bardziej świadomi zagrożeń

Korzystając z takich pożyczek, jesteśmy coraz bardziej świadomi zagrożeń, jakie mogą wiązać się z tego typu produktami. Coraz częściej sprawdzamy firmy udzielające pożyczek on-line w Biurze Informacji Kredytowej.

- Z naszych badań wynika również, że internauci coraz częściej odwiedzają stronę BGK – mówi Maciej Milewski.

Jak dodaje ekspert, internauci szukają tam rad, jak bezpiecznie zaciągać pożyczkę, a po drugie informacji, czemu odmówiono im przyznania kredytu.

- Firmy oferujące pożyczki on-line podejmują niemal natychmiastową decyzję kredytową, czerpiąc informacji m.in. z BIK – wyjaśnia Maciej Milewski. – Z naszych danych wynika, że stronę internetową BIK odwiedza średnio 80 – 90 tys. użytkowników miesięcznie. Niemal połowa to są osoby, które wcześniej odwiedziły co najmniej jedną stronę oferującą pożyczki on-line – dodaje.

Przybywa też nowych firm pożyczkowych działających on-line. Dziś mamy już ponad 50 graczy na tym rynku.

Justyna Golonko, awi