Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 08.01.2015

W PIT 2014 można skorzystać z wyższych ulg na dzieci

Możemy już przygotowywać zeznania podatkowe za ubiegły rok i tym samym korzystać z nowych wyższych ulg na dzieci. Ich koszt dla budżetu państwa oszacowano na 1,1 mld złotych.
Na rozliczeniu za 2014 rok najbardziej skorzystają osoby, które mają trójkę lub więcej dzieci.Na rozliczeniu za 2014 rok najbardziej skorzystają osoby, które mają trójkę lub więcej dzieci.Glow Images/East News
Posłuchaj
  • O wyższych ulgach na dzieci mówiła w radiowej Jedynce, w audycji Poranne rozmaitości, Katarzyna Bukowska z firmy doradczej Accreo /Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Na rozliczeniu za 2014 rok najbardziej skorzystają osoby, które mają trójkę lub więcej dzieci.

- Z jednej strony zostały zwiększone kwoty przysługujące do odliczenia dla rodziców, którzy wychowują trójkę lub czwórkę i więcej dzieci, mniej więcej o 20 proc. Na trzecie dziecko ta kwota ulgi do odliczenia od podatku wzrosła do 2000,04 zł rocznie, a dla rodziców, którzy wychowują czwarte i każde kolejne dziecko, ta ulga wynosi 2700 zł. Jeszcze istotniejsza zmiana to ta, która pozwala na uzyskanie zwrotu niewykorzystanej przez rodziców ulgi. W praktyce ulga polega na odliczeniu przysługujących kwot od podatku, a osoby mniej zarabiające ten podatek płacą odpowiednio niższy. Szacunki pokazywały, że w praktyce ponad milion rodzin z tej ulgi w pełni nie mogło korzystać. W tym momencie wprowadzono taki mechanizm, który ma to umożliwić. Polega to na tym, że osoby, których podatek nie będzie pozwalał na skorzystanie z pełnego odliczenia, będą mogły uzyskać zwrot w wysokości różnicy pomiędzy tą kwotą, która zostanie odliczona w zeznaniu, a tą, która przysługuje mu jako wynikająca z przepisów. Co istotne, ona nie będzie mogła przekroczyć kwoty składek na ubezpieczenie społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, które podlegają odliczeniu, czyli tych, które wykazujemy w zeznaniu podatkowym – wyjaśnia Katarzyna Bukowska z firmy doradczej Accreo.

Zeznanie wstępnie wypełni administracja

W tym roku też po raz pierwszy zeznanie podatkowe będą wypełniać za nas urzędnicy.

- Założenie jest takie, że te zeznania będą udostępniane w narzędziach informatycznych Ministerstwa Finansów, wstępnie uzupełniane przez urzędników, de facto najczęściej przez płatników, czyli pracodawców, bo też zostali zobowiązani do tego, żeby składać deklaracje w formie elektronicznej, o ile zatrudniają powyżej 5 osób. Natomiast jeśli ktoś będzie chciał skorzystać z ulgi na dzieci, to będzie musiał to zeznanie wstępnie wypełnione, czyli domyślnie bez żadnych ulg, uzupełnić – tłumaczy Katarzyna Bukowska.

W zeznaniu za ubiegły rok część podatników będzie jeszcze mogła skorzystać z ulgi internetowej. O ulgę może starać się podatnik, który wcześniej z niej nie korzystał lub skorzystał z niej pierwszy raz w zeznaniu za rok 2013.

Karolina Mózgowiec, awi