Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 05.03.2015

Dziesięć sposobów na kredyty frankowe

Banki przygotowały roboczą wersję rozwiązania problemu kredytu we frankach - pisze "Puls Biznesu". Niemal w każdym ze scenariuszy beneficjentami są kredytobiorcy.
Frank szwajcarskiFrank szwajcarskiPixabay.com

Tylko w dwóch wariantach mogą ponieść dodatkowy koszt z tytułu spłaty nadwyżki wynikającej z przekroczenia ustalonych poziomów kursu i raty, choć i ona może zostać umorzona. W przypadku przewalutowania doradcy proponują zastosowanie preferencyjnej marży dla kredytu złotowego, korzystniejszy kurs wymiany, a nawet darmowe ubezpieczenie od utraty pracy na dwa lata.
"Puls Biznesu" pisze, że banki mają czas na ostateczne wypracowanie rozwiązań dla kredytów frankowych do 11 marca.

Panika na rynku po decyzji SNB

W połowie stycznia szwajcarski bank centralny (SNB) ogłaszając nieoczekiwanie, że uwalnia kurs swojej waluty, spowodował panikę na rynku. Wcześniej SNB utrzymywał sztywny kurs, co oznaczało, że euro nie mogło kosztować mniej niż 1,20 franka. Decyzja SNB sprawiła, iż frank mocno zyskał na wartości, w tym wobec złotego. W efekcie 15 stycznia za franka trzeba było zapłacić nawet 5,19 zł, choć dzień wcześniej płacono za niego 3,57 zł. Potem kurs franka spadł, niemniej i tak kosztuje on znacznie więcej niż przed decyzją SNB, a to oznacza problem dla ok. 550 tys. polskich kredytobiorców zadłużonych w tej walucie.

Na początku lutego br. minister finansów Mateusz Szczurek i szef UOKiK Adam Jasser zapowiedzieli, że powstanie ranking banków najlepiej traktujących frankowiczów. Podstawą do jego stworzenia będzie monitoring tego, jak banki wywiązują się z obietnic wobec osób posiadających kredyty we frankach.

Mateusz Szczurek, minister finansów: będziemy sprawdzać, na ile banki wywiązują się z deklaracji pomocy frankowiczom.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

W połowie stycznia Komitet Stabilności Finansowej (KSF) zobowiązał banki, aby m.in. respektowały ujemne stawki LIBOR, ograniczyły spready walutowe, a Związek Banków Polskich potwierdził wolę banków, aby działać w interesie kredytobiorców dotkniętych gwałtownym umocnieniem się franka. Szczurek wyjaśnił, że resort finansów wspólnie z UOKiK będzie weryfikować, na ile te ustalenia, a także deklaracje banków, są respektowane. Zaznaczył, że w ramach KSF będzie też prowadzony monitoring stabilności sektora finansowego.
Szef UOKiK Adam Jasser poinformował, że urząd będzie co tydzień prosił banki, by relacjonowały w sformalizowany sposób informacje dotyczące umów o kredyt denominowany we franku szwajcarskim. Banki mają udzielać informacji o wysokości kursów kupna i sprzedaży; o tym, czy uwzględniają ujemną stawkę bazową LIBOR; czy uwzględniają ujemną stopę procentową całości kosztów kredytu; czy kredytobiorcom oferują zawieszenie spłaty kredytów; czy umożliwiają klientom wydłużenie okresu kredytowania i czy umożliwiają przewalutowanie kredytu po kursie niższym niż wskazany w tabeli kursowej banku. Zapowiedziano, że zestawienia te mają być publikowane na stronie UOKiK-u oraz Ministerstwa Finansów.
Adam Jasser, prezes UOKiK:

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

IAR/PAP, awi

/