Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 11.03.2015

Banki bronią swoich propozycji dla frankowiczów

Jak podkreśla Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, związek już od kilku miesięcy, w związku z napiętą sytuacją na Ukrainie i po doświadczeniach innych krajów, zastanawiał się jak reagować na kryzysy walutowe.
Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz (C), podczas Forum Bankowego 2015 Ekonomiczne i regulacyjne uwarunkowania rozwoju usług bankowych w Polsce, 11 bm. w Warszawie.Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz (C), podczas Forum Bankowego 2015 "Ekonomiczne i regulacyjne uwarunkowania rozwoju usług bankowych w Polsce", 11 bm. w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka
Posłuchaj
  • Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich wyjaśnia w radiowej Jedynce na czym polegają zaproponowane przez ZBP trzy propozycje dla posiadających kredyty mieszkaniowe./Krzysztof Rzyman, Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA/.
Czytaj także

Stąd po zaskakującej decyzji Narodowego Banku Szwajcarii z 15 stycznia w ciągu bardzo krótkiego czasu przedstawiono 6 propozycji dla osób posiadających kredyty we frankach.

Przewidywały one m.in. uwzględnianie ujemnego LIBOR-u, czy obniżenie spreadów.– To uspokoiło rynek – mówi Pietraszkiewicz.

Jak podkreśla prezes ZBP, większość rozwiązań z tzw. sześciopaku będzie nadal obowiązywało po wejściu w życie trzech nowych propozycji Związku Banków Polskich.

Banki proponują pomoc w restrukturyzacji kredytów mieszkaniowych

A te przewidują, że po pierwsze, kredytobiorca , który znajdzie się w trudnej sytuacji może skorzystać z funduszu restrukturyzacji kredytów hipotecznych i to nie tylko we franku szwajcarskim.

Kredyt we frankach: są trzy nowe propozycje dla frankowiczów. KNF: propozycja ZBP dobra, ale dla banków

Oznacza to pomoc do roku w obsłudze kredytu. Prezes wyjaśnia, że przez trudną sytuację należy rozumieć chorobę, utratę pracy lub inne nagłe zdarzenia. I chodzi o kredyty mieszkaniowe we franku szwajcarskich, w złotych  lub w innej walucie.

Druga propozycja: fundusz stabilizacyjny dla frankowiczów

Drugie rozwiązanie przewiduje utworzenie sektorowego funduszu stabilizacyjnego. Fundusz byłby adresowany dla posiadaczy kredytów we frankach, a jego celem byłoby stabilizowanie wysokości rat kredytu - byłaby możliwość skorzystania z niego, gdyby kurs franka gwałtownie wzrósł i zarazem wzrosłaby rata kredytu.

Jednak skorzystanie z funduszu łączyłoby się ze zobowiązaniem kredytobiorcy, że przewalutuje swój kredyt na złotówki w momencie, gdy kurs franka spadnie do wcześniej zadeklarowanego poziomu. Kredytobiorca miałby wskazać, przy jakim kursie franka by dokonano przewalutowania. Oczywiście, jak mówił wcześniej na konferencji prasowej Pietraszkiewicz, nie mógłby to być "absurdalnie niski kurs".

Rozwiązanie to byłoby dostępne dla kredytobiorców, którzy regularnie dotąd spłacali kredyt, ale w momencie gwałtownego wzrostu kursu franka ich możliwości spłaty stały się ograniczone. Fundusz byłby utworzony głównie ze środków bankowych, choć swój udział miałyby środki pochodzące z innych źródeł.

Pietraszkiewicz podkreśla w radiowej Jedynce, że w przypadku pierwszego z funduszy banki zasilą go w połowie, na drugi fundusz deklarują, że są w stanie wyłożyć dwie trzecie środków.

Banki godzą się na zamianę zabezpieczenia kredytu
W trzeciej propozycji banki proponują uelastycznienie zabezpieczeń kredytów. Wyjaśnia, że banki będą zgadzać się na zamianę zabezpieczenia.

Prezes ZBP odpowiadając na słowa przewodniczącego KNF Andrzej Jakubiak, który zarzuca przedstawionym propozycjom, że tylko odsuwają w czasie problemy frankowiczów, mówi, że wypowiedź jest zbyt pośpieszna. Podkreśla, że być może nadzór przedstawi swoje propozycje i nie wykluczył, że będzie można je przyjąć.

Szczegółowe rozwiązania dotyczące przedstawionych propozycji poznamy w maju.

Krzysztof Rzyman, jk

/