Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 10.01.2016

Masz kłopot ze spłatą kredytu mieszkaniowego? Od lutego otrzymasz pomoc

Od 19 lutego w bankach będzie można składać wnioski w sprawie udzielenia pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.
Posłuchaj
  • Kto i na jakich zasadach może skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, mówi w radiowej Jedynce Jarosław Sadowski z Expandera./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Z funduszu mogą skorzystać kredytobiorcy, którzy zaciągnęli pożyczki mieszkaniowe nie tylko w walutach obcych ale i w złotówkach, oraz ci, którzy taki kredyt zrefinansowali i spłacają go w innym banku.

Jak mówi Jarosław Sadowski z Expandera, wysokość „składki” płaconej przez banki na Fundusz będzie zależeć od wielkości portfela przeterminowanych kredytów, czyli tych których spłata jest opóźniona powyżej 90 dni.

Na fundusz składają się banki

─ Ile konkretnie wpłacą do funduszu konkretne banki, będzie ustalane indywidualnie – mówi specjalista.

Do 18 lutego Fundusz ma zostać zasilony kwotą 600 milionów złotych.

Kto może starać się o pomoc

Ekspert pytany, kto może z takiej pomocy skorzystać wyjaśnia, że dotyczy to osób mających status osoby bezrobotnej, ale z zastrzeżeniem, że została ona zwolniona z pracy.

─ Jeśli ktoś zwolnił się sam albo stracił pracę dyscyplinarnie, to pomocy nie uzyska – mówi Sadowski.

Jak dodaje, o pomoc mogą się starać również osoby, które mają pracę, ale rata kredytu przekracza 60 proc. ich dochodów, a także osoby pracujące, których dochód pomniejszony o ratę spadł poniżej poziomu uprawniającego do pomocy społecznej.

Dodatkowa pomoc może wynieść do 1,5 tys. złotych miesięcznie i trwać przez 1,5 roku

─ Ta dodatkowa pomoc może wynieść do 1,5 tys. zł miesięcznie, ale przy niższej racie, kredytobiorca dostanie tyle, ile wynosi rata – wylicza ekspert.

Jak dodaje, pomoc może być udzielana maksymalnie przez 18 miesięcy, ale jeśli np. wcześniej znajdziemy pracę, to nie będzie ona wtedy już wypłacana.

Pomoc trzeba zwrócić w ciągu ośmiu lat

Po zakończeniu wypłat mamy dwa lata karencji, która ma pozwolić na naszej ustabilizowanie sytuacji finansowej, a następnie spłacamy udzieloną pomoc.

Jak jednak zaznacza ekspert, te raty są bardzo niskie, gdyż nie dolicza się do nich odsetek oraz spłaca się ją przez osiem lat.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców utworzony został w Banku Gospodarstwa Krajowego. A kredytobiorcy, którzy mają naprawdę duże kłopoty ze spłatą kredytów, a nie spełniają warunków uprawniających do skorzystania z Funduszu Wsparcia, mogą rozważyć ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Sylwia Zadrożna, jk