Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 24.02.2016

Rośnie zainteresowanie obligacjami skarbowymi. To dobry sposób na oszczędzanie?

Sprzedaż obligacji skarbowych w styczniu była wyższa o 13 proc. od poprzedniego miesiąca i o ponad 60 proc. wyższa od średniej sprzedaży standardowych obligacji oszczędnościowych w zeszłym roku. Dlaczego tak się dzieje?
Posłuchaj
  • O przyczynach rosnącego zainteresowania obligacjami skarbowymi mówił w „Porannych rozmaitościach” radiowej Jedynki Roman Przasnyski, główny analityka Gerda Broker (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Jak mówi Roman Przasnyski, główny analityka Gerda Broker, wynika to przede wszystkim z niskiego oprocentowania lokat bankowych.

- W tej chwili oprocentowanie obligacji jest trochę bardziej atrakcyjne niż lokat. Według danych Narodowego Banku Polskiego, oprocentowanie lokat bankowych, dwuletnich i krótszych, wynosi 1,7 proc. w skali rocznej, a dwuletnich obligacji, o stałym oprocentowaniu, wynosi 2 proc. To zainteresowanie kupnem obligacji, oszczędzaniem w postaci zakupu obligacji zwiększyło się – wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

Wykupienie przed terminem możliwe, ale nieopłacalne

Zanim jednak sięgniemy po ten instrument, warto pamiętać, że choć ich wykupienie przed terminem jest możliwe, to stracimy na tym część odsetek.

- Jest taka opłata, można ją nazwać manipulacyjną, która wynosi 70 groszy od każdej obligacji. Każda z tych obligacji zaś ma wartość jednostkową 100 zł, czyli tracimy niecały 1 proc. – zaznacza Roman Przasnyski.

Obligacje skarbowe to nie tylko bezpieczny sposób na oszczędzanie, to także możliwość dołożenia swojej cegiełki do realizacji potrzeb pożyczkowych polskich finansów publicznych.

Justyna Golonko, awi