Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 23.05.2016

Kredyty: mniejsza liczba pożyczek mieszkaniowych i kart

Czy mamy początek osłabienia na rynku kredytów mieszkaniowych?
Posłuchaj
  • Czy można już mówić o osłabieniu na rynku kredytów mieszkaniowych, zastanawia się w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Topiński, główny ekonomista BIK./dr Andrzej Topiński, główny ekonomista BIK./.
Czytaj także

 ̶  Tendencje wzrostowe w sprzedaży kredytów mieszkaniowych po dobrym początku roku wygasły w marcu, w którym udzielono o 2,5 proc. kredytów mniej niż w marcu 2015 roku - mówi dr Andrzej Topiński, główny ekonomista BIK.

Cały I kwartał lepszy niż rok wcześniej

Mimo to, w całym I kwartale sytuacja była całkiem niezła - pomimo wzrostu wkładu własnego wymaganego przy ich zaciąganiu w I kwartale 2016 r. udzielono o 4,5 proc. więcej kredytów niż rok wcześniej kredytów mieszkaniowych.

Ale w marcu już spadki

Jak wyjaśnia ekonomista, wynikało to z faktu, że w styczniu i w lutym notowano dwucyfrowe przyrosty udzielanych kredytów. A w marcu nastąpił spadek, licząc do marca poprzedniego roku.

Jak przypuszcza, powodem wzrostów na początku roku było „kończenie” roku poprzedniego – gdzie obowiązywał jeszcze niższy wkład własny.

Mamy do czynienia z osłabieniem na rynku kredytów mieszkaniowych

Ale może być to też początek osłabienia na rynku kredytów mieszkaniowych.

Jak przypuszcza ekonomista, mamy do czynienia z osłabieniem, co potwierdzają deweloperzy, oczekujący spadków w sprzedaży mieszkań.

̶  Licząc rok do roku, należy się spodziewać kilkuprocentowych spadków w ilości udzielanych kredytów, mówi dr Andrzej Topiński.

Spada też liczba wydawanych i czynnych kart kredytowych

Co ciekawe, spada też liczba kart kredytowych.

Jak podkreśla ekspert, najszybciej spada ilość wydawanych kart kredytowych, gdzie spadki są już dwucyfrowe.

̶  Spada również liczba czynnych kart kredytowych – dodaje.

I wyjaśnia, że prawdopodobnym powodem są ubiegłoroczne regulacje dotyczące opłat interchange, które sprawiają, że dla banków karty stają się mniej dochodowe.

̶  Spodziewam się nawet kilkunastoprocentowego spadku liczby wydawanych kart kredytowych w II półroczu tego roku – mówi ekspert.

Na koniec marca 2016 r. w portfelach mieliśmy 6041 tys. kart kredytowych, czyli o 10 tys. mniej niż w grudniu, i o 140 tys. mniej niż w marcu 2015 r.

Justyna Golonko, jk