Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 31.05.2016

Pomoc dla frankowiczów. Banki przedstawiły swoją propozycję

Przewalutowanie kredytów walutowych po kursie bieżącym i dopłaty dla tych, u których rata kredytu po przewalutowaniu przekroczy 70 proc. dochodów - zakłada propozycja rozwiązania kredytów walutowych, przedstawiona we wtorek przez Związek Banków Polskich.

Według prezesa ZBP Krzysztofa Pietraszkiewicza propozycja zapewni pomoc dla rodzin najsłabszych ekonomicznie, a zarazem umożliwi zachowanie bezpieczeństwa depozytów zgromadzony w bankach, utrzymanie stabilnego poziomu kredytowania gospodarki i utrzymanie poziomu wpływu do budżetu.

- To propozycja ważna i z jej wprowadzaniem nie należałoby zwlekać - mówił Pietraszkiewicz.

Dochód kredytobiorców ustalany na podstawie PIT

Dochód kredytobiorców ustalany byłby na podstawie PIT. Program dotyczyłby posiadaczy mieszkań do 75 metrów kwadratowych i domów do 150 metrów.

Propozycja zakłada też, że przewalutowanie byłoby po kursie z dnia umowy przewalutowania. Marża byłaby zachowana. Rata kredytu po przewalutowaniu nie mogłaby nigdy przekraczać 70 procent dochodów kredytobiorcy.

Koszt dla sektora bankowego od 1,6 do 2,7 mld zł

Oferta dla kredytobiorców obowiązywałaby np. do końca roku. Koszt dla sektora bankowego byłby od 1,6 do 2,7 mld zł.

- Banki nie uchylają się od problemu kredytów frankowych - powiedział Pietraszkiewicz.

- Przygotowaliśmy rozwiązanie, które jest rozwiązaniem realnym i dotyczy kredytobiorców w najgorszej sytuacji ekonomicznej - dodał.

Zaznaczył, że bankowcy w wypracowaniu ostatecznych rozwiązań będą współpracować z przedstawicielami władz, ale takich rozwiązań, które "nie zdestabilizują polskiego finansowego".

Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich:

Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Projekt prezydencki

Projekt pomocy frankowiczom przygotowała także Kancelaria Prezydenta.

W połowie stycznia prezydencki projekt ustawy "o sposobach przywrócenia równości stron niektórych umów kredytu i umów pożyczki" został wysłany do Komisji Nadzoru Finansowego.

W opublikowanej w połowie marca opinii KNF oceniła, że skutki finansowe prezydenckiego projektu mogą "nie tylko zachwiać stabilnością poszczególnych banków, ale również prowadzić do utraty zaufania do systemu bankowego, a w skrajnym scenariuszu spowodować kryzys finansowy". Po tej opinii KNF podjęto w Kancelarii Prezydenta dalsze prace nad projektem - prowadzi je powołany 8 kwietnia specjalny zespół ekspertów.

- Poprzednie spotkanie zespołu ekspertów odbyło się 24 maja. Ostatnie jest zaplanowane na 7 czerwca. Po nim zespół przedstawi Kancelarii Prezydenta efekty swoich prac. Będą one wykorzystane w ostatecznym kształtowaniu projektu ustawy przez KPRP - poinformował w poniedziałek szef prezydenckiego Biura Prasowego Marek Magierowski.

PAP, awi