Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jarosław Krawędkowski 22.08.2016

Frankowicze: czy zwrot spreadu ograniczy inne roszczenia wobec banków?

Ustawa spreadowa nie zablokuje frankowiczom procesów sądowych z bankami. Tak przekonuje w rozmowie z IAR prawnik Szymon Gałkowski. Inaczej widzi sprawę Związek Banków Polskich.
Posłuchaj
  • Ustawa spreadowa nie zablokuje frankowiczom procesów sądowych z bankami. Tak przekonuje w rozmowie z IAR prawnik Szymon Gałkowski./IAR/.
  • Szymon Gałkowski prawnik z kancelarii Kochański, Zięba i partnerzy przekonuje, że kredytobiorcy, którzy zdecydowali się już na batalię sądową mogą być spokojni. W uzasadnieniu ustawy jest zapisane, że ich proces nie będzie przerwany./IAR/
Czytaj także

Tymczasem prezes Związku Banków Krzysztof Pietraszkiewicz mówił w zeszłym tygodniu, że nowe prawo powinno wykluczyć możliwość dochodzenia innych roszczeń przed sądami powszechnymi.


Czytaj więcej
Szef Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.jpg
Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP: ustawa powinna zamykać problem roszczeń frankowiczów

Nowa ustawa prezydencka ws. frankowiczów przewiduje zwrot część spreadów

Tak zwana ustawa spreadowa zakłada, że instytucje finansowe oddadzą klientom część pobranej różnicy między kupnem i sprzedażą obcej waluty. Limit kredytu walutowego, do którego bank będzie musiał oddać spready to 350 tysięcy złotych na osobę.

"Jednorazowe, ustawowe przewalutowanie kredytów na złote jest niemożliwe". Przedstawiono prezydencki projekt tzw. ustawy frankowej


Źr. TVN24/x-news

Według analizy Biura Informacji Kredytowej, 95 procent kredytobiorców spełnia ten warunek.

Prawnik uspokaja: w uzasadnieniu ustawy zapisano, że zwrot spreadów nie ogranicza roszczeń wobec banków

Szymon Gałkowski prawnik z kancelarii Kochański, Zięba i partnerzy przekonuje, że kredytobiorcy, którzy zdecydowali się już na batalię sądową mogą być spokojni. W uzasadnieniu ustawy jest zapisane, że ich proces nie będzie przerwany." Skorzystanie z tej ustawy nie zamyka i nie ogranicza roszczeń konsumentów wobec banków w toczących się już postępowaniach." - tłumaczy prawnik.

Banki nie wpisały ograniczenia roszczeń do projektu ustawy

Szymon Gałkowski dodaje, że postulat Związku Banków Polskich nie jest wpisany do projektu ustawy, który trafił do Sejmu. Zdaniem prawnika,  propozycja by nowe prawo wykluczało możliwość dochodzenia innych roszczeń przed sądami powszechnymi narusza konstytucję.

Koszty zwrotu różnicy między kursem kupna i sprzedaży waluty są szacowane na 3 miliardy 600 milionów do 4 miliardów złotych. Komisja Nadzoru Finansowego szacowała wcześniej, że spready pobrane przez banki warte były ponad 15 miliardów dolarów. NBP szacuje ten koszt na 9 miliardów. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że kredyty walutowe stanowią 29 procent wszystkich zobowiązań hipotecznych w Polsce.

IAR, jk