Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Adam Kaliński 17.03.2020

Rada Polityki Pieniężnej tnie stopę procentową. Potanieją kredyty

Stopa referencyjna została obniżona o 0,50 pkt, do poziomu 1,00 proc. w skali rocznej. Wcześniej w związku z negatywnym wpływem epidemii koronawirusa na gospodarkę i zagrożeniem globalną recesją, na cięcie stóp procentowych zdecydowały się również inne banki centralne.
Posłuchaj
  • Obniżenie przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych - komentował w programie 1 Polskiego Radia Mariusz Adamiak - ekonomista z PKO BP. (Błażej Prośniewski)
Czytaj także

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński rekomendował obniżkę stóp procentowych. Obniżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej powinna wpłynąć na obniżenie rat kredytów w złotych.

Krajowi eksperci przewidywali, że obniżka wyniesie pół punktu procentowego. Czołowe banki świata zdecydowały się już wcześniej na cięcie stóp. Na początku tego miesiąca stopy obniżył centralny bank Stanów Zjednoczonych (Fed). 

Ostatni raz stopy procentowe w Polsce były zmieniane w marcu 2015 roku. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła je o 50 punktów bazowych, czyli pół procent.

Rada Polityki Pieniężnej poinformowała, że podjęła również decyzje, które mają ograniczyć wpływ zaburzeń gospodarczych na zdolność banków do udzielania kredytów.

W tym celu Rada zdecydowała między innymi o obniżeniu stopy rezerwy obowiązkowej banków z 3,5 do 0,5 procent.

NBP poinformował, że rośnie prawdopodobieństwo szybszego spadku inflacji w tym roku i osiągnięcia poziomu poniżej celu inflacyjnego NBP (2,5 proc.).

PAP, PR24, akg