Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Dydliński 30.03.2020

"Tarcza antykryzysowa" przesuwa terminy administracyjne. Zobacz które

Wiele terminów administracyjnych zostało przesuniętych ze względu na panującą w kraju sytuację. Zmiany zostały w większości usankcjonowane przez "tarczę antykryzysową", czyli kompleksowy pakiet działań rządu przeciwdziałających negatywnym skutkom pandemii. Większość zmian przygotowano, aby ułatwić życie podatnikom.
  • "Tarcza antykryzysowa" przesuwa niektóre terminy administracyjne
  • Bez kary będzie można złożyć deklarację PIT do końca maja
  • Zmiany dotyczą też niektórych innych terminów fiskalnych

W tarczy znalazło się wiele rozwiązań zaproponowanych przez Ministerstwo Finansów. Wśród nich są zapisy mówiące o tym, że deklarację PIT można złożyć do 30 kwietnia; ale nie przewidziano sankcji za złożenie deklaracji i zapłatę podatku do 31 maja 2020.

Rozliczenia i podatki

Kolejne rozwiązanie dotyczy złożenia zeznania CIT-8 i zapłata podatku za 2019. Podatnicy CIT mają czas na wypełnienie tego obowiązku do 31 maja, natomiast w przypadku organizacji pozarządowych, to znaczy podatników osiągających wyłącznie dochody wolne od podatku, a także podatników działających w sferze pożytku publicznego, jeżeli ich przychody z tej działalności stanowią co najmniej 80 proc. wszystkich przychodów – termin złożenia zeznania CIT-8 wydłużono do 31 lipca tego roku.

Wprowadzono także prolongaty terminu przekazania przez pracodawcę zaliczek na podatek PIT od przychodów z szeroko rozumianej pracy, pobranych w marcu i kwietniu – tzw. PIT-4. Zapłata zaliczki, zamiast odpowiednio do 20 kwietnia i 20 maja będzie mogła być dokonana do 1 czerwca.

Jednocześnie – pod pewnymi warunkami – podatnicy będą mogli odliczyć stratę poniesioną w 2020 r. od dochodu uzyskanego w 2019 r. W tym celu należy złożyć korektę zeznania za 2019 r. i otrzymać zwrot.

Do 31 grudnia 2020 roku zawieszono także podatek od sprzedaży detalicznej.

shutterstock_tarcza-1200.jpg
"Tarcza antykryzysowa". Będzie podręcznik dla przedsiębiorców i pracowników

Nieruchomości i sprawozdawczość

Akceptację Sejmu uzyskała poprawka wprowadzona podczas debaty nad ustawą, umożliwiająca rządowi w rozporządzeniu przedłużenie terminu na wniesienie opłaty z tytułu użytkowania wieczystego. Zgodnie z ustawą, opłatę za 2020 rok należy wnieść do 30 czerwca 2020 roku.

Jednocześnie rady gmin, w drodze uchwał, mogą przedłużyć terminy płatności rat podatku od nieruchomości, płatnych w kwietniu, maju i czerwcu 2020 r., nie dłużej jednak niż do 30 września 2020 r. Przedłużenie terminów obejmie wskazane grupy przedsiębiorców, których sytuacja finansowa pogorszyła się wskutek koronawirusa.

Planowane jest również odroczenie, w drodze rozporządzenia, obowiązków jednostek sektora prywatnego, publicznego oraz organizacji pozarządowych związanych m.in. ze sporządzaniem sprawozdań finansowych, ich badaniem przez firmy audytorskie, zatwierdzaniem oraz udostępnianiem tych sprawozdań do wiadomości publicznej.

Dłuższy będzie także termin złożenia zawiadomienia przy płatnościach na rachunki spoza wykazu podatników VAT. Podatnik dokonujący zapłaty powyżej 15 tys. zł na rachunek niezamieszczony w wykazie podatników VAT może złożyć zawiadomienia o dokonaniu takiej zapłaty nie w ciągu 3, ale 14 dni.

Dodatkowe miesiące na przygotowania

W okresie stanu epidemii Rada Ministrów będzie uprawniona do wydania rozporządzenia, na podstawie którego dojdzie do wstrzymania administracyjnych postępowań egzekucyjnych. Zmieniono również termin wprowadzenia nowej matrycy stawek podatku VAT. Zacznie ona obowiązywać od 1 lipca 2020 r.

Do 1 lipca 2020 r. odroczono obowiązek składania nowych JPK_VAT z deklaracją dla dużych podatników. Duzi przedsiębiorcy zyskują w ten sposób dodatkowe 3 miesiące na dopasowanie swoich systemów do wymogów nowego sposobu raportowania. Mają więcej czasu na przeszkolenie swoich pracowników. Pracownicy mają więcej czasu na prace związane z dopasowaniem systemów księgowych i informatycznych. Eksperci IT mają więcej czasu na wykonie u swoich klientów prac związanych z wdrożeniem nowego JPK.

Do 13 lipca 2020 r. odroczono zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjenta Rzeczywistego. Przedsiębiorcy zyskują więcej czasu na dostosowanie się do nowego obowiązku sprawozdawczego. To zmniejszenie bieżących obciążeń logistycznych i finansowych.

Zmieniono również termin wprowadzenia nowej matrycy stawek podatku VAT. Zacznie ona obowiązywać od 1 lipca 2020 r.

Zmiany w wymiarze sprawiedliwości

Również Ministerstwo Sprawiedliwości, w związku z trwającą epidemią koronawirusa i ograniczeniem działalności wymiaru sprawiedliwości, przygotowało kilka rozwiązań.

W okresie epidemii nie będzie można wykonywać eksmisji z mieszkań. Ustawa przewiduje m.in. wstrzymanie nierozpoczętego i zawieszenie rozpoczętego biegu terminów przedawnienia karalności czynu oraz przedawnienia wykonania kary w sprawach o przestępstwa, przestępstwa i wykroczenia skarbowe oraz w sprawach o wykroczenia; a także terminów procesowych i sądowych w postępowaniach sądowych, w tym sądowoadministracyjnych, postępowaniach egzekucyjnych, karnych, karno-skarbowych, w sprawach o wykroczenia, administracyjnych, egzekucyjnych w administracji, w postępowaniach i kontrolach prowadzonych na podstawie Ordynacji podatkowej i w kontrolach celno-skarbowych, a także terminów w innych postępowaniach prowadzonych na podstawie ustawy.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS, md