Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Dydliński 12.06.2020

Frankowicze coraz częściej punktują banki. Przybywa decyzji korzystnych dla kredytobiorców

Sądy wspierają klientów, pozwalając im nie płacić rat albo zabezpieczając kwotę żądaną przez nich od banków - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Jak podaje gazeta, ostatnio przybywa decyzji sądów o zabezpieczeniu powództwa poprzez zawieszenie płatności rat w sprawach frankowych. Najnowszym przypadkiem jest ten ze środy, gdy okazało się, że sąd zabezpieczył spłatę rat wszystkim tym klientom mBanku z pozwu zbiorowego liczącego ponad 1700 osób, którzy spłacili już wypłacony początkowo kapitał w złotych.

shutterstock_mieszkanie dom klucz drzwi 1200.jpg
Dużo trudniej o kredyt mieszkaniowy. Banki podnoszą wymagania

Czy to wskazówka, że sąd przychyla się do argumentacji klienta we frankowym sporze? - czytamy.

- Zabezpieczenie roszczeń poprzez zawieszenie płatności rat kredytu wpływa pozytywnie na sytuację finansową kredytobiorcy. Jednak aby w pełni spełniało swoją funkcję, powinno zawierać również zabezpieczenie praw i obowiązków stron umowy poprzez zakazanie bankowi wypowiedzenia umowy kredytu oraz zakaz umieszczenia danych kredytobiorcy w rejestrze BIK do czasu zakończenia postępowania - mówi "Rz" Wojciech Bochenek z kancelarii Bochenek i Wspólnicy.

Takie zabezpieczenie sprawia, że kredytobiorca podczas trwania procesu jest w pełni chroniony od negatywnych konsekwencji niespłacania rat w związku z zabezpieczeniem - czytamy.

Banki przeciwne zabezpieczeniu

Dziennik podaje, że banki sprzeciwiają się takim decyzjom sądów, bo są one dla nich zdecydowanie niekorzystne.

- Konsekwencje w przypadku braku spłaty rat i odsetek mogą mieć wpływ na sytuację płynnościową (mniej pieniędzy ze spłat) i dochody (brak dochodów z odsetek) - mówi dziennikowi jeden z bankowców, chcący pozostać anonimowym. Przypomina, że bank jest zobowiązany do poniesienia wszystkich istotnych kosztów związanych z takim kredytem, w tym płatności z tytułu zobowiązań publicznych, spłaty zobowiązań wobec osób trzecich, a także kosztów wewnętrznych dotyczących m.in. utrzymania systemów informatycznych, sprawozdawczości itp. - czytamy.

Więcej - w "Rzeczpospolitej".

PolskieRadio24.pl, Rzeczpospolita, PAP, md