Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Dydliński 28.07.2020

Zleceniodawca nie chciał złożyć wniosku o postojowe? Teraz możesz to zrobić samemu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił nowy wniosek o postojowe. Dotyczy on osób, które starają się o świadczenie, pracują na podstawie umowy cywilnoprawnej, a którym zleceniodawca odmówił wcześniej złożenia takiego wniosku.
Posłuchaj
02:35 PR1_AAC 2020_07_28-06-38-59.mp3 Zleceniodawca nie chciał złożyć wniosku o postojowe? Teraz możesz to zrobić samemu (Tomasz Matusiak/PR1)

Wniosek o świadczenie postojowe dostępny jest na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski mówi, że wniosek RSPCZ można przekazać wyłącznie drogą elektroniczną. Jak dodaje, wnioski są wypełnianie automatycznie przez system.

Jeżeli wnioskodawca jeszcze nie ma profilu PUE ZUS, to może go założyć np. przez bankowość elektroniczną. Aby złożyć wniosek, trzeba spełnić kilka warunków.

- Zleceniodawca musi mieć przestój w działalności spowodowany pandemią. Drugi warunek to zawarcie umowy przed 1 kwietnia 2020 roku. Ponadto, przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku powinien być niższy niż 300% średniego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału - wyjaśnia Paweł Żebrowski.

firma rodzinna 1200.jpg
Sudwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR. Przypominamy ważne terminy dla firm

Ekspert: przywracamy sprawiedliwość
 
Na wypłatę postojowego osobom bez etatu pozwala tarcza antykryzysowa 4.0. Dotychczas wnioski o środki dla tych pracowników składali ich pracodawcy, czyli zleceniodawcy - przypomina Łukasz Kozłowski, Główny Ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. Dodaje, że zdarzały się też przypadki, że zleceniodawcy nie interesowali się losem swoich kontrahentów, przez co takie osoby były wykluczone ze wsparcia z pakietu antykryzysowego.

Dzięki nowelizacji tarczy antykryzysowej teraz sam zleceniobiorca może złożyć wniosek o przysługujące mu świadczenie postojowe. Zdaniem eksperta to sprawiedliwe rozwiązanie.

- To krok we właściwym kierunku, bo zrównuje w prawach te osoby, które cieszyły się przychylnością zleceniodawców oraz te, które zostały przez nich zlekceważone - wskazuje.

Wysokość świadczenia postojowego wynosi 2 080,00 zł, czyli 80 proc. minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w 2020 roku.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md