Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jarosław Krawędkowski 09.10.2020

Tarcze pomagają. Koronawirus nie zmienił radykalnie poziomu życia Polaków - oszczędzają, ale starcza im pieniędzy

Jak wynika z ostatniego badania CBOS, ograniczenia gospodarcze związane z epidemią nie przełożyły się - jak dotąd - wyraźnie na poziom życia Polaków. Wzrosły natomiast nieco obawy o przyszłość.

Pogorszenie koniunktury gospodarczej, jak dotychczas, w dość ograniczonym zakresie przełożyło się na sytuację bytową Polaków - komentuje CBOS.

W ciągu ostatniego pół roku wzrósł odsetek respondentów deklarujących średni poziom życia.


marczuk pap1200.jpg
Bartosz Marczuk: państwo i jego instytucje pomogły przedsiębiorcom i pracownikom w dobie koronawirusa

Prawie 60 proc. badanych deklaruje, że starcza im pieniędzy na co dzień, ale oszczędzają na większe wydatki

Zgodnie z opublikowanymi w piątek wynikami badania CBOS „Oceny sytuacji finansowej gospodarstw domowych” we wrześniu 57 proc. respondentów zadeklarowało życie na średnim poziomie - pieniędzy wystarcza im na co dzień, lecz muszą oszczędzać na poważniejsze wydatki. W marcu odsetek ten wynosił 54 proc.

Niewiele mniej osób może sobie pozwalać "na wiele", mniej deklaruje skromniejsze wydatki

O 2 pkt., do 28 proc., spadł odsetek deklarujących, że w ich gospodarstwach domowych wystarcza "na wiele" bez specjalnego oszczędzania. Natomiast z 13 do 12 proc. spadł odsetek badanych, którzy oceniają, że żyją skromnie i muszą na co dzień bardzo oszczędnie gospodarować.

Odsetek badanych, którzy twierdzą, że żyją bardzo biednie i brakuje im nawet na zaspokojenie podstawowych potrzeb, nie przekracza 0,5 proc.

Jednak trochę więcej osób wyraża obawy o przyszłość

Jak podkreśla CBOS, w ciągu pół roku wzrosły nieco obawy dotyczące przyszłości. Odsetek osób całkowicie spokojnych o swoją finansową przyszłość zmniejszył się od marca o 4 pkt proc., do 33 proc.


dane finansowe firmy 663 glowimages.jpg
Polskie firmy wychodzą z pandemii: zmieniają strategie, chcą zwiększać zatrudnienie



Największa grupa respondentów - 44 proc. - nie boi się wprawdzie biedy, ale martwi się, że ich sytuacja może się pogorszyć. 21 proc. obawia się biedy.

Trochę mniej osób oszczędza

57 proc. badanych zadeklarowało posiadanie oszczędności pieniężnych. W ciągu pół roku ten odsetek spadł o 4 pkt.

Więcej osób obciążonych kredytami, ale mniej z nich wyraża obawy związane z ich spłatą

43 proc. respondentów ma do spłacenia raty, pożyczki, długi lub kredyty, w tym 2 proc. ma aktualnie problem z ich spłacaniem. W ciągu ostatniego półrocza odsetek ankietowanych, których gospodarstwa domowe mają jakieś zobowiązania finansowe, wzrósł o 5 pkt, natomiast odsetek deklarujących problemy z ich spłatą nie zmienił się.

PAP, jk