Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Stanisław Brzeg-Wieluński 26.11.2020

Ceny mieszkań idą w dół. W internecie rekordowa liczba ofert

W październiku padł rekord liczby internetowych ogłoszeń sprzedaży mieszkań – podał Expander i Rentier.io w raporcie. Było ich aż o ponad jedną trzecią więcej rok temu. Analitycy wskazują, że przyczyną mogą być kłopoty na rynku najmu. Za tym idą ostatnio spadki cen w większości badanych miast – informuje businessinsider.com.pl.

Po usunięciu duplikatów ogłoszeń dotyczących tego samego mieszkania Expander i Rentier.io wyliczyły, że w październiku dostępnych było 66 441 ogłoszeń sprzedaży mieszkania. To aż o 37 proc. więcej niż przed rokiem.

"Odkąd przygotowujemy nasze raporty nie odnotowaliśmy jeszcze tak wielu internetowych ogłoszeń sprzedaży mieszkań" – napisano w raporcie.


blok mieszkanie mieszkania 1200.jpg
Koniec roku to dobry moment na kupno mieszkania. W czwartym kwartale ceny spadają

Dla Warszawy i Krakowa nie ma dobrych wiadomości

Wśród badanych 16 miast ceny spadły w dziewięciu z nich, a wzrosły w siedmiu. Ogłoszeń dotyczących używanych mieszkań było aż o 49 proc. więcej, a nowych – o 13 proc. Ewidentnie ożywił się tzw. rynek wtórny – podano w raporcie.

Zestawienie prezentuje porównanie cen z marcem, czyli początkiem pandemii. Z obliczeń wynika, że wzrost liczby ofert wpłynął na spadki cen. Najbardziej ceny spadły w Katowicach – o 6 proc. (spadek o 3 proc. rok do roku), Radomiu – o 5 proc. (wzrost o 14 proc. rdr) i w Białymstoku – o 4 proc. (wzrost o 1 proc. rdr).

Dla osób poszukujących mieszkania w Warszawie i Krakowie nie ma dobrych wiadomości. Ceny w obu miastach wzrosły od marca o 3 proc., a w porównaniu z październikiem 2019 o odpowiednio 10 proc. i 9 proc. Warszawa jest przy tym najdroższym miastem, jeśli chodzi o oferty sprzedaży mieszkań – średnio sprzedający chcą 10,9 tys. zł za m2 – czytamy w serwisie.


deweloper budowa mieszkania 1200.jpg
Grunty bardziej dostępne pod budowę mieszkań. Znamy plany rządu

Utrudnienia przy kredytach hipotecznych

Na spadek cen oprócz wzrostu liczby ofert sprzedaży wpływ mogą mieć utrudnienia nakładane przez banki przy kredytach hipotecznych. Wiele z banków tworzyło rezerwy na wzrost ryzyka związanego z pandemią i ryzyko próbowano ograniczać, zaostrzając kryteria kredytowe. Dopiero od listopada zaczęto luzować te obostrzenia.

To skutkowało niższym popytem na mieszkania. Dodatkowo w przypadku kredytów hipotecznych po raz kolejny wzrosły marże w ofertach kredytów z najniższym (10 proc.) wkładem własnym. "Przeciętna marża w takim przypadku wynosi już 3,17 proc. i jest najwyższa od 2009 r." – podano w raporcie Expandera i Rentier.io.

 

PolskiRadio24.pl/businessinsider.com.pl/DoS