Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Stanisław Brzeg-Wieluński 10.02.2021

Leasing konsumencki - kredyt i dzierżawa w jednym. Taniej i łatwiej, ale z ryzykiem

Leasing konsumencki, czyli usługa polegająca na finansowaniu zakupu i używania określonej rzeczy przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, nie jest jeszcze w Polsce zbyt popularny. Jednak według finansistów to mniej formalności i tańsze raty. Co więc oznacza leasing konsumencki i czym różni się od innych form finansowania?

Niewątpliwie dużo racji mają ci, którzy uważają, że brak popularności leasingu konsumenckiego wynika w znacznej mierze z bariery o czysto psychologicznym charakterze - polscy konsumenci nie są jeszcze przekonani do rozwiązania, które gwarantuje im własność przedmiotu umowy dopiero po spłacie wszystkich kwot przewidzianych w umowie.

Z tej perspektywy nadal bardziej popularnym rozwiązaniem jest kredyt.

notariusz 1200 free
Od kwietnia konsumenci otrzymają "prawo do naprawy". Zobacz, na czym będzie polegać

Połączenie kredytu i dzierżawy

W opinii Związku Polskiego Leasingu biorąc pod uwagę popularność, jaką cieszy się leasing prywatny w krajach zachodnich, a także zmiany zachodzące w mentalności konsumentów, są podstawy, aby oczekiwać, że produkt ten będzie się w przyszłości dynamicznie rozwijał.

Leasing konsumencki będzie zyskiwać na popularności również ze względu na to, że firma leasingowa ma możliwość wynegocjowania korzystniejszych warunków zakupu zarówno samego przedmiotu leasingu, jak i wszelkich usług z nim związanych, w tym ubezpieczenia i serwisu.

Oznacza to, że firma leasingowa może zaoferować korzystającemu kompleksową obsługę użytkowania przedmiotu umowy po kosztach niższych od tych, które musiałby ponieść, samodzielnie realizując wszystkie czynności związane z nabyciem i używaniem rzeczy.

Mniej dokumentów

Wreszcie, co stanowi najczęściej podnoszony rodzaj korzyści, procedury związane z zawarciem umowy leasingu konsumenckiego trwają krócej niż procedury związane z uzyskaniem kredytu bankowego. W szczególności wskazuje się na mniejszą liczbę dokumentów i formalności wymaganych do zawarcia takiej umowy.

Wynika to przede wszystkim stąd, że w przeciwieństwie do banków kredytujących zakupy, firma leasingowa pozostaje właścicielem środków oddawanych do używania na podstawie umów leasingu aż do zakończenia ich trwania.

Kredyt i dzierżawa 

Leasing łączy w sobie cechy kredytu i dzierżawy. Wiążą się z nim bowiem miesięczne raty oraz brak konieczności angażowania własnych środków do zakupu, z drugiej strony prawa własności do rzeczy pozostają po stronie leasingodawcy. Zawierając umowę leasingu, klient nie staje się właścicielem na przykład samochodu, a jedynie zyskuje prawo jego użytkowania, co w największym stopniu odróżnia to rozwiązanie od tradycyjnych form finansowania.

Leasing, jak każda umowa, wymaga dopełnienia formalności, jednak – jak wspomnieliśmy wcześniej – w porównaniu z procedurą, jaką trzeba przejść, ubiegając się o kredyt samochodowy, są one dość proste.

Do zawarcia umowy potrzebne są tylko dowód tożsamości, wniosek o udzielenie leasingu oraz aktualne zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości dochodu. Oczywiście w trakcie procedury może pojawić się konieczność dostarczenia dodatkowych dokumentów, ale – jak zapewniają firmy leasingowe – rzadko się top zdarza, bowiem łatwo im jest odzyskać od niewypłacalnych leasingobiorców swoją własność.

Mało formalności i dużo modeli aut

Pierwszą i chyba najistotniejszą zaletą są właśnie minimalne formalności. Większość firm stosuje uproszczoną procedurę weryfikacji, a ocena ryzyka odbywa się w oparciu o dobrowolnie przekazane informacje o dochodzie.

Istotne znaczenie ma także elastyczność w wyborze przedmiotu leasingu. Dla leasingu fabrycznego większość marek samochodowych proponuje co najmniej kilka modeli pojazdów, wśród których mogą wybierać konsumenci.

pieniądze portfel 1200.jpg
Usługi bankowe będą coraz droższe. Instytucje finansowe szukają dodatkowych dochodów

Leasing fabryczny czy od dealera ? 

Wart tu nadmienić, że klienci indywidualni, którzy chcą wziąć samochód w leasing, mogą wybierać między leasingiem fabrycznym (oferowanym bezpośrednio przez producenta), a leasingiem proponowanym przez banki i firmy leasingowe. Druga grupa podmiotów pozwala sfinansować również pojazdy używane.

Jaki typ rat ?

Kolejną zaletą jest możliwość sfinansowania wielu usług w ramach raty. Najczęściej w ramach oferty proponowane jest pełne ubezpieczenie (wraz z Assistance), obsługa serwisowa, wymiana opon letnie-zimowe oraz  auto zastępcze. Szczegóły ofert zależą zawsze od konkretnej firmy leasingowej lub producenta. Klienci mogą także oczekiwać rabatów, wynikających m.in. z korzystnych umów pomiędzy sprzedawcami aut a leasingodawcami.

Auto jest własnością leasingodawcy

Niewątpliwym "plusem" jest możliwość dowolnego ustalenia warunków umowy. Firmy pozwalają na ustalenie wkładu własnego, zazwyczaj do 30 proc. wartości samochodu, czasu trwania umowy – 24, 36 lub 48 miesięcy – czy też maksymalnego rocznego przebiegu auta, obliczając wysokość raty w zależności od tych czynników. Do tego na koniec leasingu klient może zdecydować, co chce zrobić – wykupić samochód, zmienić go na nowszy model lub oddać leasingodawcy bez dalszych zobowiązań.

Dla wielu osób nie bez znaczenia będzie także fakt, że podczas rejestracji samochodu, bowiem właścicielem jest firma leasingowa, więc to w jej interesie leży, by wszystko było załatwione prawidłowo, a także obsługa serwisową czy brak kłopotów ze sprzedażą auta – gdy umowa się skończy, można je po prostu zwrócić.

Użytkownik nie otrzyma żadnej rekompensaty

Mimo wielu zalet, nie można zapominać, że samochód (to najpopularniejszy obiekt leasingu) nie jest własnością "kupującego". Przez cały okres trwania umowy leasingobiorca jest jedynie użytkownikiem wybranego auta – właścicielem pozostaje leasingodawca.

Pamiętać również trzeba, że po stronie leasingobiorcy pojawiają się dodatkowe koszty. Dotyczy to w szczególności ubezpieczeń komunikacyjnych. Umowa leasingu może zobowiązać do wykupienia drogiego pakietu ubezpieczeń, zazwyczaj zawierającego OC i AC, a często również NNW i assistance.

Większe ryzyko przy kradzieży  

W dodatku jeżdżąc bezszkodowo, kierowca nie będzie budował własnej historii ubezpieczeniowej, ponieważ ubezpieczonym będzie właściciel auta, a nie jego użytkownik. Pojawia się także ryzyko, że w razie wystąpienia szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu umowa leasingu wygaśnie, a dotychczasowy użytkownik nie otrzyma żadnej rekompensaty, musząc jednocześnie spłacić resztę przewidzianych w umowie rat w zakresie, którego nie pokryje odszkodowanie.

Pieniądze z odszkodowania trafią do leasingodawcy. Przed utratą wartości samochodu przy szkodzie całkowitej lub kradzieży można oczywiście się uchronić, wykupując dodatkowe ubezpieczenie straty finansowej.

Nie dla firmy auto w leasingu konsumenckim 

Ponadto leasing konsumencki ogranicza możliwości korzystania z samochodu. Nie można wykorzystywać auta do prowadzenia działalności gospodarczej czy dokonywać w nim zmian.

Według ekspertów długoterminowy najem samochodu – do czego sprowadza się leasing konsumencki – nawet jeśli pod pewnymi względami opłacalny, to jednak nie to samo, co posiadanie auta na własność. Wybór sposobu finansowania będzie więc ostatecznie zależeć nie tylko od kosztów, ale również indywidualnych potrzeb klienta.

 

PolskieRadio24.pl, leasing.org.pl, DoS