Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Kamiński 19.10.2010

Zobacz, jak wykorzystać słabość dolara

Deprecjacja waluty światowej niesie ze sobą pewne pozytywne skutki dla polskich konsumentów. Zobacz, jak Ty możesz na tym skorzystać.
DolaryDolaryGlow Images/East News

Cena dolara spadła od połowy roku o 20 procent. Ma to zbawienny wpływ na import aut z USA, ceny paliw i kondycję turystyki.

Zakupy

Słabsza amerykańska waluta pozwala wybrać się na tańsze zakupy do USA lub szukać okazji w tamtejszych sklepach inetrnetowych.

"Rzeczpospolita" zauważa, że to korzystne Zwłaszcza jeśli przy większych zamówieniach można negocjować koszty wysyłki, które dla nabywców z Polski są główną barierą.

Kochamy amerykańskie samochody

Według gazety, tani dolar coraz mocniej wspiera też prywatny import samochodów z USA. Firmy oferujące takie auta przyznają, że zainteresowanie klientów, a także liczba transakcji w ciagu ostatnich tygodni znacząco wzrosły.

Dolar ratuje turystykę

Taniejący dolar wzmacnia też kondycję branży turystycznej, bo w przypadku rozliczeń biur podróży z kontrahentami w dolarach rachunek będzie o wiele niższy - zauważa "Rzeczpospolita".

W końcu stanieją paliwa?

Jednak powody do największej radości mają kierowcy, bo kurs amerykańskiej waluty wpływa teraz korzystnie na krajowy rynek paliw i wiele wskazuje na to, że zniżka cen hurtowych paliw powinna się utrzymać do końca października - prognozuje w gazecie Urszula Cieślak z firmy Reflex, analizującej rynek paliwowy.

Dolar idzie po rekord

Zdaniem ekonomistów, dolar może się osłabić nawet poza dotychczasowy rekordowy poziom z 2008 roku, czyli do 1,6 dolara za euro - czytamy w gazecie.

tk