Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Michał Bieńkowski 29.03.2021

Domek letniskowy bez pozwolenia na budowę. Wystarczy zgłoszenie

Nadchodzące lato i ograniczone możliwości wyjazdów w związku z pandemią zwiększyły zainteresowanie działkami za miastem i domkami letniskowymi. Okres letni to dobry czas na ucieczkę do ogrodu. Podpowiadamy, jak bez zbędnych formalności wybudować domek.

Nowelizacja prawa budowlanego z 28. czerwca 2015 r. wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących pozwoleń na budowę i zgłoszeń budowy do urzędów. Procedury zostały uproszczone tak, by inwestor mógł szybciej rozpocząć budowę, bez konieczności oczekiwania na wydanie pozytywnej decyzji przez właściwy urząd.

Czytaj także:
woda 1200.jpg
Sto milionów złotych na małą retencję. Ruszył nabór wniosków w programie "Moja woda"

Budowę można rozpocząć po 21 dniach od zgłoszenia takiego zamiaru do urzędu pod warunkiem, że ten nie wyrazi sprzeciwu. Wystarczy zatem złożyć wniosek w starostwie lub urzędzie miasta, uwzględniając informacje takie jak termin rozpoczęcia budowy, zakres prac budowlanych i sposób ich wykonania. Istotne jest potwierdzenie prawa własności działki, na której powstanie dom oraz dołączenia dokumentacji projektowej.


Dom bez pozwolenia

Budowa domu bez pozwolenia jest możliwa tylko wtedy, gdy zamierzamy realizować ''wolno stojące jednorodzinne budynki mieszkalne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane''. Oznacza to, że jeśli planowany budynek mieszkalny ograniczy możliwość zabudowy na sąsiedniej działce, to konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Istotne jest, że procedura zgłoszenia nie dotyczy również budynków wielorodzinnych, domów w zabudowie bliźniaczej oraz inwestycji przeprowadzanych na obszarach Natura 2000.

Czytaj także:
przewodnik turyści 1200.jpg
Turystyka w dobie koronawirusa: rząd przygotowuje wsparcie dla branży

Obowiązujące prawo budowlane pozwala również na wznoszenie na podstawie zgłoszenia mniejszych budowli, które często powstają blisko wybudowanego już domu. Do takich konstrukcji zaliczają się małe oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,50 m³ na dobę, przydomowe tarasy naziemne, wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, garaże, wiaty, przydomowe ganki i oranżerie (ogrody zimowe) – o powierzchni zabudowy do 35 m², przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m² powierzchni działki.


Rozwiązanie na okres letni

Domki sezonowe (rekreacyjne, letniskowe) nie muszą spełniać przepisów dotyczących budowy domów całorocznych. Domy takie nie wymagają instalacji ogrzewania ze względu na użytkowanie latem. Ściany zewnętrzne i podłogi nie muszą być tak samo ocieplone jak w domach jednorodzinnych. Przy budowie obowiązują jednak zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Budowa domku sezonowego jest ograniczona przepisami. Powierzchnia zabudowy obiektu nie może przekroczyć 35 m2, a liczba domków na działce nie może być większa niż 1 domek na każde 500m2 powierzchni działki. Inwestor musi również obejść się bez poddasza użytkowego. Przy zgłoszeniu konieczne jest też posiadanie projektu domu letniskowego. Nadzór nad budową musi prowadzić kierownik budowy, a rozpoczęcie prac należy zgłosić w nadzorze budowlanym.

W przypadku osób, które wybudowały domek letniskowy bez stosownego zgłoszenia, należy uiścić opłatę legalizacyjną w wysokości do 5 tys. zł, dlatego lepiej dopełnić formalności zawczasu.


PolskieRadio24.pl/ archon/ mgprojekt/ gov.pl/ mib