Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Adam Kaliński 07.04.2021

Oprocentowanie lokat i kredytów złotowych bez zmian. RPP utrzymała stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej - podał NBP.

Zgodnie z komunikatem Narodowego Banku Polskiego, tym samym stopa referencyjna nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej.

ZŁOTY.jpg
Eksperci: niskie stopy procentowe to właściwe rozwiązanie na czas niepewności gospodarczej

Oprocentowanie lokat i kredytów

Stopa lombardowa wynosi 0,50 proc. w skali rocznej, stopa depozytowa 0,00 proc. w skali rocznej, stopa redyskonta weksli 0,11 proc. w skali rocznej, a stopa dyskontowa weksli 0,12 proc. w skali rocznej.

Było to czwarte posiedzenie Rady w obecnym roku. Dzisiejsza decyzja RPP oznacza, że nie zmieni się oprocentowanie lokat i kredytów w złotych.

Wpływ niskich stóp procentowych na gospodarkę

Rada poinformowała równięż, że Narodowy Bank Polski będzie nadal prowadził operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych i dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku.


Posłuchaj
00:13 11004670_2.mp3 Ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski uważa, że stopy procentowe w nadchodzącym czasie nie będą zmieniane. (IAR)

 

Dodano, że celem tych operacji jest zmiana długoterminowej struktury płynności w sektorze bankowym, zapewnienie płynności rynku wtórnego skupowanych papierów wartościowych oraz wzmocnienie oddziaływania obniżenia stóp procentowych NBP na gospodarkę, tj. wzmocnienie mechanizmu transmisji monetarnej.

W komunikacie podano też, że NBP może także stosować interwencje na rynku walutowym. Terminy oraz skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych.

Łagodzenie skutków inflacji

Rada podkreślila, że polityka pieniężna NBP łagodzi negatywne skutki pandemii, wspiera aktywność gospodarczą oraz stabilizuje inflację na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP w średnim okresie.

Glapiński 1200 pap.jpg
Czeka nas podwyżka stóp procentowych? Prezes NBP wyjaśnia

- Poprzez pozytywny wpływ na sytuację finansową kredytobiorców oddziałuje także w kierunku wzmocnienia stabilności systemu finansowego - dodano.

Koronawirus a ożywienie gospodarcze

- Dostępne prognozy wskazują, że w najbliższych kwartałach nastąpi ożywienie koniunktury, choć skala i tempo tego ożywienia są obarczone niepewnością - ocenia RPP.

Posłuchaj
00:30 11004670_1.mp3 Ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski o kursie złotego. (IAR)

 

- Głównym źródłem niepewności pozostaje dalszy przebieg pandemii i jej wpływ na koniunkturę w kraju i za granicą. Pozytywnie na krajową koniunkturę wpływać będą działania ze strony polityki gospodarczej, w tym poluzowanie polityki pieniężnej NBP dokonane w ub.r., a także przewidywane ożywienie w gospodarce światowej.

Tempo ożywienia gospodarczego w kraju będzie także uzależnione od dalszego kształtowania się kursu złotego - zaznacza Rada.

IAR/PAP, PR24, akg