Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Michał Bieńkowski 23.06.2021

Miliarderzy dzielą się pieniędzmi. Filantropia jest w modzie

Mackenzie Scott, była żona prezesa Amazona Jeffa Bezosa ogłosiła, że spędziła pierwszy kwartał roku, rozdając 2,7 miliarda dolarów "286 organizacjom o dużym wpływie w kategoriach i społecznościach, które były historycznie niedofinansowane i pomijane." Sprawdzamy, jak miliarderzy dzielą się ze światem swoimi zasobami oraz kto historycznie był największym filantropem.

Scott twierdzi, że zespoły wykonujące pracę na rzecz niedofinansowanych społeczności powinny znaleźć się w centrum uwagi i zasługują na wsparcie. ''Ludzie walczący z nierównościami zasługują na centralne miejsce w opowieściach o zmianach, które tworzą. Jest to równie - a może zwłaszcza - prawdziwe, gdy ich praca jest finansowana przez bogatych - pisze Scott. "Każde bogactwo jest produktem zbiorowego wysiłku, w którym uczestniczyli również oni. Struktury społeczne, które napędzają bogactwo, stanowią dla nich przeszkodę. I pomimo tych przeszkód dostarczają rozwiązań, które przynoszą korzyści nam wszystkim".

Scott otrzymała 25 proc. udziałów Bezosa w Amazonie, gdy rozwiodła się z nim w 2019 roku. Bardzo krótko potem, 25 maja 2019 roku, podpisała The Giving Pledge, publiczną deklarację miliarderów o oddaniu większości swojego majątku. 6 marca 2021 roku nowy mąż Scott, Dan Jewett, również zobowiązał się do tego samego. Scott stała się czołowym darczyńcą, na opublikowanej w styczniu liście Forbesa "najbardziej filantropijnych miliarderów". "W ciągu zaledwie jednego roku aktywnej filantropii Scott prześcignęła swoich rówieśników o mile" - napisano w rankingu Forbesa.

Czytaj także:
Pieniądze banknoty gotówka free shutt-1200.jpg
Trwa hossa na rynku kredytów. Zobacz najnowsze dane BIK

Jeff Bezos nie znajduje się na liście Forbesa, ale w ostatnich latach podjął kroki w celu przekazania pieniędzy na kwestie klimatyczne, tworząc fundusz Earth Fund o wartości 10 miliardów dolarów oraz "Day One Fund" o wartości 2 miliardów dolarów, który ma na celu pomoc bezdomnym i ich rodzinom oraz tworzenie przedszkoli.

Scott stwierdza również, że postrzega nadmierne, indywidualne bogacenie się jako plądrowanie ludzkich systemów, a najbardziej produktywnym rozwiązaniem takiej niesprawiedliwości jest szybki i ostrożny demontaż oraz dystrybucja tego bogactwa w ręce wielu.

W ostatniej transzy rozdysponowanego majątku Scott przekazała pieniądze na dwu- i czteroletnie szkoły wyższe kształcące studentów bez wystarczających środków do samodzielnego finansowania edukacji, organizacje działające przeciwko prześladowaniom i dyskryminacji religijnej, organizacje artystyczne i kulturalne, oraz organizacje zwalczające ubóstwo. Darowizny są przekazywane bez żadnych ograniczeń co do sposobu ich wykorzystania.

Andrew Carnegie jest uznawany za największego filantropa, a jednocześnie jednego z najbogatszych ludzi w historii. Zmarł prawie sto lat temu. Jednak Carnegie wciąż jest największym filantropem wszech czasów. Zgromadził jeden z największych majątków w historii dzięki rozwijającemu się amerykańskiemu przemysłowi stalowemu (298,3 miliarda dolarów w 2007 roku według Forbesa). Następnie, szkocki imigrant spędził ostatnie dwadzieścia lat życia, rozdając ponad 90 proc. swojego majątku. Carnegie hojnie obdarowywał placówki edukacyjne, zakładając uniwersytety, szkoły i prawie 3000 bezpłatnych bibliotek publicznych w całym anglojęzycznym świecie.

Na liście żyjących filantropów znajdują się między innymi Bill i Melinda Gates, inwestor Warren Buffet czy były burmistrz Nowego Jorku, Michael Bloomberg.


PolskieRadio24.pl/ makeit.com/ managedaccounts.com/ mib