Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Dydliński 05.07.2021

Większa ochrona dla kupujących mieszkania. Za rok zacznie działać Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

Za rok ruszy Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, z którego zwracane będą środki nabywcom nowych mieszkań w przypadku upadłości dewelopera - poinformowała prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego Małgorzata Ślepowrońska. Prezes UOKiK dodał, że zwiększy to bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami na rynku pierwotnym.

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym wejdzie w życie za rok, tj. po upływie dwunastu miesięcy od dnia ogłoszenia w dniu 30 czerwca 2021 r.

Co przewidują nowe przepisy?

Jak przypomniała prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego Małgorzata Ślepowrońska, nowe przepisy regulują m.in. kwestie dotyczące umów rezerwacyjnych i deweloperskich, nadzoru nad wydatkowaniem środków z mieszkaniowych rachunków powierniczych (MRP), usuwania wad na koszt dewelopera, ochrony nabycia miejsca postojowego lub komórki lokatorskiej razem z mieszkaniem oraz możliwości odstąpienia od umowy.

- Powstanie też Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG), z którego zwracane będą środki wpłacone przez osoby kupujące mieszkanie lub dom w przypadku upadłości dewelopera albo banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy (MRP), a także odstąpienia przez nabywcę od umowy w sytuacjach wskazanych w ustawie - wskazała.

Ślepowrońska dodała, że utworzenie tego funduszu jest ważnym zadaniem ze względów społecznych, jest też istotne dla ochrony interesów klientów firm deweloperskich.

- UFG ma kompetencje oraz doświadczenie do utworzenia i obsługi Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Zdobyło je przy sprawnej realizacji zadań w obszarze ubezpieczeń i turystyki - podkreśliła.

mieszkania free 1200.jpg
Jak pandemia i zmiany stóp procentowych wpłyną na rynek mieszkań? Nowe dane NBP

Pieniądze będą bezpieczne

Prezes UFG wskazała, że dzięki nowej ustawie deweloperskiej, której inicjatorem był UOKiK, polscy konsumenci decydujący się na zakup nowego mieszkania nie będą obawiać się utraty zainwestowanych środków.

Jak podkreślił prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny, przepisy gwarantują pełne bezpieczeństwo powierzonych pieniędzy zarówno gdy upadnie deweloper, jak i bank kredytujący zakup nieruchomości, bądź gdy deweloper nie przeniesie własności lokalu w terminie określonym w umowie czy nie usunie wad istotnych w ustalonych terminach.

Dodał, że nowe rozwiązania, w tym powstanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, zwiększą bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami na rynku pierwotnym oraz zaufanie konsumentów do deweloperów i oferowanych przez nich usług.

Środki DFG będą pochodziły przede wszystkim ze składek deweloperów odprowadzanych od wpłat dokonywanych przez klientów na mieszkaniowe rachunki powiernicze. Ślepowrońska wskazała, że wysokość stawek, według których deweloper odprowadzi składkę, będzie ustalał w rozporządzeniu minister właściwy ds. budownictwa (obecnie Minister Rozwoju, Pracy i Technologii), ale nie może ona przekroczyć 1 proc. kwoty wpłaconej na otwarty MRP i 0,1 proc. na zamknięty MRP.

Kiedy otrzymamy zwrot?

UFG podaje, że zwrot wpłaconych na zakup mieszkania lub domu środków będzie możliwy w przypadku upadłości dewelopera i zaprzestania kontynuowania inwestycji, odstąpienia przez syndyka lub zarządcę od umowy zawartej z klientem, upadłości banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy i niepokrycia całości środków zgromadzonych na tym rachunku przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który zapewnia zwrot do 100 tys. euro za wszystkie środki danego klienta w konkretnym banku – łącznie m.in. z jego prywatnymi lokatami oraz odstąpienia od umowy przez nabywcę (np. gdy deweloper nie przeniesie na nabywcę własności lokalu w określonym terminie lub nie usunie wady istotnej), o ile klient nie uzyskał wcześniej zwrotu swoich środków.

Jak zaznaczyła prezes UFG, po dokonaniu wypłat klientowi DFG przejmie roszczenia niedoszłych nabywców mieszkań lub domów wobec deweloperów oraz zarządców i syndyków masy upadłościowej przedsiębiorstwa lub banku.

PolskieRadio24.pl, UFG, PAP, md