Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Sławomir Dolecki 19.07.2021

Spłaciłeś kredyt przed czasem? Sprawdź, czy w banku nie czeka na ciebie zwrot prowizji

Komisja Nadzoru Finansowego zbadała, jak banki rozliczają się z klientami z tytułu zwrotu prowizji od wcześniej spłaconych kredytów konsumpcyjnych. Okazało się, że niemal każdy z przebadanych banków miał na rachunkach technicznych środki, które czekały na odbiór przez klientów.

Obowiązek rozliczenia się z klientami z tytuły prowizji od spłaconych przed czasem kredytów konsumenckich narzuciła na banki ustawa o kredycie konsumenckim, według której klient powinien uzyskać zwrot takiej części prowizji, jaka proporcjonalnie przypada na okres od wcześniejszej spłaty do terminu zakończenia spłaty, wynikającej z umowy.

kredyt hipoteczny dom pieniądze 1200.jpg
W kwietniu kwota udzielonych kredytów mieszkaniowych najwyższa od co najmniej grudnia 2014 r. Znamy nowe dane NBP

"Niemal wszystkie poddane badaniu banki wykazują kwoty nadpłat na rachunkach technicznych banku, które czekają na rozdysponowanie przez klientów - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego.

Nie wiadomo ilu klientów powinno otrzymać zwrot

KNF nie podała informacji o tym, jaka jest łączna kwota prowizji, oczekujących na klientów. Nie wiadomo także, ilu klientów powinno otrzymać zwrot. Takich informacji nie posiada także Związek Banków Polskich.

- Biorąc pod uwagę, że ile banki udzielają kredytów konsumpcyjnych, to zawsze znajdzie się kilku, którzy zapomną o możliwości odebrania prowizji. Przy dużych bankach, udzielających milionów kredytów, takich osób może być tysiące. I trzeba pamiętać, że to nie są duże kwoty. To czasami może być kilka złotych do odebrania - powiedział Norbert Jeziolowicz, dyrektor w ZBP.

Jak wynika z informacji KNF, chodzi głównie o klientów, którzy wzięli kredyt w banku innym niż ich macierzysty, i którzy - po spłacie zobowiązania - nie odnowili żadnego innego produktu. Banki w takich sytuacjach pozostawiają środki na rachunku technicznym, służącym do obsługi rachunku, a potem próbują skontaktować się z klientem.

"Większość z badanych banków przyjęło rozwiązania polegające na jednorazowej próbie nawiązania kontaktu z klientem w formie listu zwykłego adresowanego na ostatni znany bankowi adres lub wiadomości SMS - podaje KNF.

Konieczna jest aktywność ze strony klienta

Zdaniem Norberta Jeziolowicza, dotarcie do takiego klienta często jest niełatwe.

- Często okazuje się, że adres klienta, jaki ma bank, jest nieaktualny, że klient zmienił numer telefonu czy adres mailowy albo na przykład wyjechał za granicę - powiedział przedstawiciel ZBP.

KNF wydała stanowisko w sprawie rozliczania prowizji od kredytów konsumenckich, w którym zaapelowała do instytucji finansowych, aby stworzyły własne rozwiązania, które "skutecznie wyeliminują ryzyko braku poinformowania kredytobiorcy o należnych mu środkach z tytułu rozliczenia wcześniejszej całkowitej spłaty kredytu oraz ryzyko braku zwrotu środków należnych kredytobiorcy z tego tytułu w terminie przewidzianym ustawą o kredycie konsumenckim". Nie wskazała jednak żadnej swojej propozycji.

- Niestety, przy odzyskaniu nadpłaconej prowizji konieczna jest aktywność ze strony klienta i z tym właśnie jest największy problem. Klienci musieliby po prostu usłyszeć, że jest taka możliwość” – powiedział Norbert Jeziolowicz z ZBP.

Dodał, że takie nieodebrane pieniądze są zwykle przechowywane na rachunkach technicznych przez kilka lat. Potem są wpłacane na kapitał zapasowy banku.

- Z tym, że jeśli klient się zgłosi po tym czasie, i tak dostanie zwrot - podkreślił.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS