Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Adam Kaliński 09.02.2022

Do kiedy będzie działać tarcza antyinflacyjna? Prezes NBP mówi o jej przedłużeniu

- Nie wyobrażam sobie, żeby tarcza antyinflacyjna nie została przedłużona do końca roku - powiedział prezes NBP Adam Glapiński podczas konferencji prasowej.

- Rząd uruchomił tarczę antyinflacyjną, która obniża poziom inflacji w znaczący sposób. To jest tarcza, która ma działać do lipca, mam nadzieję, że tarcza zostanie przedłużona. Nie wyobrażam sobie, żeby nie została przedłużona do końca roku - powiedział prezes NBP Adam Glapiński podczas konferencji prasowej.

Spadek dochodów budżetowych

Zaznaczył, że zdaje sobie sprawę, że wydłużenie tarczy oznacza spadek dochodów budżetu.

- W moim przekonaniu tarcza musi zostać przedłużona i rząd to zrobi i nad tym pracuje - dodał prezes NBP.

W ramach tarczy antyinflacyjnej został obniżony VAT-u na paliwo do 8 proc., VAT-u na żywność do 0 proc., a także na gaz do 0 proc. (od 1 stycznia spadł z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 0 proc.), na prąd do 5 proc. (obniżka z 23 do 5 proc.) i na ciepło do 5 proc. (od 1 stycznia spadł z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 5 proc.).

Czytaj także:

Co dalej z kursem złotego?

Szef NBP powiedział również, że, "nie ma żadnej intencji NBP, żeby osłabiać złotego".

- W sytuacji obecnej, kiedy mamy podwyższoną inflację w średnim okresie (...) kurs ma wpływ na inflację. Nie jest on wielki, ale im wyższy kurs złotego, tym lepiej. Bo to wzmacnia ogólną politykę zacieśniania - mówił prezes NBP.

Podkreślał, że bank centralny jest zainteresowany tym, żeby kurs złotego był mocniejszy, co nie znaczy, że ma szczególne metody oddziaływania. Jak zaznaczył, kurs złotego jest całkowicie wolny i kształtujący się na rynku walutowym.

Posłuchaj
00:30 11548240_1.mp3 Prezes NBP Adam Glapiński o kursie złotego. (IAR)

 

- NBP przez zmasowane interwencje mógłby dokonywać i czasami dokonuje drgnięcia tego kursu, ale to trwa kilka dni. Na kurs średni nie ma żadnego wpływu - mówił Glapiński. Dodał, że ta polityka została wprowadzona bardzo dawno, sprawdza się i jest słuszna.

PR24, akg