Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Borys 01.04.2011

Mieszkasz w stolicy, płać tu podatki!

Władze Warszawy apelują, by mieszkający i pracujący w mieście podatnicy rozliczyli w stolicy swój PIT.
WarszawaWarszawafot. um.warszawa.pl
Posłuchaj
  • Procedura rozliczenia podatku w innym miejscu niż stałe zameldowanie nie jest skomplikowana
  • Zdaniem Łukasza Pawłowskiego to nieuczciwe, że pracuje się w jednym miejscu, płaci podatki w innym.
  • Łukasz Pawłowski z urzędu miasta, z podatków finansowana jest każda sfera życia
Czytaj także

Co czwarta dorosła osoba mieszkająca i pracująca w Warszawie płaci podatek poza stolicą. W ubiegłym roku w Warszawie zeznanie podatkowe złożyło milion 208 tysięcy osób. Jednak według danych ratusza, nadal około 400 tysięcy osób płaci podatek poza Warszawą, a to oznacza dla budżetu miasta miliard złotych rocznie mniej. Władze miasta chcą zachęcić do rozliczania podatku w miejscu, gdzie się pracuje i mieszka.

Jak podkreśla Łukasz Pawłowski z urzędu miasta, z podatków finansowana jest każda sfera życia, dlatego warto płacić za to, z czego się korzysta. Te pieniądze pozwalają między innymi na utrzymanie dróg, transportu publicznego, szkół, przedszkoli, teatrów, parków - jak dodaje Łukasz Pawłowski praktycznie nie ma sfery życia publicznego, społecznego i gospodarczego, która nie byłoby współfinansowanego przez podatki.

Zdaniem Łukasza Pawłowskiego, to nieuczciwe, że pracuje się w jednym miejscu, a podatki płaci w innym. Obowiązkiem każdego jest przekazać pieniędze z własnego podatku na rzecz tej społeczności, w której się żyje i mieszka. Procedura rozliczenia podatku w innym miejscu niż stałe zameldowanie nie jest skomplikowana - wyjaśnia Łukasz Pawłowski. Najpierw trzeba zaktualizować dane w urzędzie skarbowym, a potem w tym miejscu należy złożyć swoje zeznanie podatkowe. Warszawski ratusz kieruje akcję edukacyjną do osób, które pracują i mieszkają w stolicy, ale nie zdecydowały się jeszcze, żeby także w tym mieście płacić podatki. 1/3 dochodow miasta pochodzi z podatków. W ubiegłym roku w Warszawie stanowiło to 3 miliardy 360 milionów złotych.

IAR/ab