Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 22.04.2011

Podłącz się pod energię ze słońca

Dofinansowano już budowę prawie 4 tys. kolektorów słonecznych u prywatnych właścicieli domów i mieszkań. Fundusz zwraca 45 proc. inwestycji.
Posłuchaj
  • Średnie dofinansowanie wynosi około 6 tysięcy złotych. Koszty kwalifikowane zakupu i instalacji zamykają się w kwocie około 13 tysięcy złotych.
  • Do końca kwietnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zamierza podjąć współpracę z kolejnymi bankami.
  • Wsparcie ma postać dotacji do zaciąganego na ten cel kredytu -przypomina Maria Milewska z Narodowego Funduszu.
Czytaj także

Od 8 miesięcy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansował już blisko 4 tys. kolektorów słonecznych. Od stycznia takie dofinansowanie przysługuje też właścicielom domów, w których ciepło z kolektora będzie zasilało instalację centralnego ogrzewania.

Można również otrzymać dotację do zakładania kolektorów w domach, które są podłączone do sieci ciepłowniczej miejskiej, ale bez włączania instalowanych urządzeń do tej sieci. W tym przypadku kolektory mogą być używane tylko do ogrzewania zbiorników na wodę .

Jak wyjaśnia rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Witold Maziarz, z dotychczasowych analiz wynika, że przeciętna polska rodzina kupuje kolektor o powierzchni sześciu metrów kwadratowych.

Średnie dofinansowanie wynosi około 6 tysięcy złotych. Koszty kwalifikowane zakupu i instalacji zamykają się w kwocie około 13 tysięcy złotych.

Do końca kwietnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zamierza podjąć współpracę z kolejnymi bankami w ramach programu dotowania zakupu i montażu w prywatnych domach kolektorów słonecznych.

Zdaniem Marii Milewskiej z Narodowego Funduszu, wpłynie to na uatrakcyjnienie oferty kredytów proponowanych osobom zainteresowanym instalowaniem kolektorów. Rozpoczęty w ubiegłym roku Program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczący dopłat do kredytów zaciąganych przy zakupach kolektorów słonecznych, będzie realizowany do 2014 roku. Przeznaczono na ten cel 300 milionów złotych. Dotychczas spożytkowano ponad 15 milionów. W Funduszu mają nadzieję, że dzięki temu wsparciu, w ciągu kilku lat zostaną w Polsce zainstalowane kolektory o powierzchni 250 tysięcy metrów kwadratowych.

ab