Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Andrzej Szozda 22.03.2013

Oszczędzanie w państwowej kasie

Obligacje skarbowe to ciekawa alternatywa dla produktów oferowanych przez banki.
Oszczędzanie w państwowej kasiedtuna/sxc.hu/cc

Emitowane przez Skarb Państwa obligacje to papiery wartościowe, które pozwalają posiadaczowi oszczędności pomnożyć swój stan posiadania. Nabywca obligacji dostaje obietnicę, że po określonym czasie, otrzyma  swoje pieniądze z powrotem powiększone o odsetki. Mechanizm jest więc nieco podobny do działania lokat bankowych. Obligacje emitowane są jednak na dużo dłuższe okresy niż czas, na jaki banki oferują lokaty. Możemy kupić papiery dwu, trzy, czteroletnie lub dziesięcioletnie.

Nie oznacza to jednak, że nie możemy wycofać się wcześniej.  Skarb Państwa oferuje możliwość wcześniejszego wykupu obligacji, choć będzie to oznaczało konieczność zapłacenia prowizji w wysokości 1 lub 2 zł od każdej obligacji.  W porównaniu z bankowymi lokatami, obligacje często są łatwiej dostępne, bo jeden papier skarbowy kosztuje 100 zł i uważane są za jeden z najbezpieczniejszych instrumentów finansowych, bo gwarantem jest w tym przypadku Skarb Państwa.

Oprocentowanie obligacji skarbowych różni się w zależności od ich rodzaju. Generalnie im dłuższy jest czas życia obligacji, tym lepsze są oferowane klientowi warunki.  Obligacje dwuletnie mają stałe oprocentowanie, wiemy więc dokładnie, ile zarobimy. W przypadku pozostałych papierów znamy stawki w pierwszych okresach odsetkowych czyli na pierwsze pół roku bądź rok. Nie musimy się jednak martwić o to, że potem oprocentowanie będzie dużo niższe. Jego wysokość jest ustalana według znanego z góry mechanizmu.

Trzylatki mają oprocentowanie ustalane w oparciu o rynkową stopę WIBOR, a czterolatki i dziesięciolatki powiązane ze wskaźnikiem inflacji. Stawki oprocentowania obligacji są konkurencyjne wobec tego co oferują banki. Szczególnie widać to w przypadku papierów dziesięcioletnich, które nie odstają od najlepszych lokat bankowych.

Mateusz Ostrowski

Program "Finanse Dla Ludzi" jest dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego.