Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 06.05.2015

Dziedzictwo II wojny światowej

W Gdańsku trwa międzynarodowa konferencja historyków „II wojna światowa z perspektywy 70 lat”. O pamięci historycznej wchodu i zachodu odnośnie wojny mówiła w Polskim Radiu 24 Justyna Prus-Wojciechowska z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II wojny światowej.
Niemcy na przejściu granicznym w Sopocie, dnia 1 IX 1939 r. (propagandowe zdjęcie, wykonane 14 IX. W rzeczywistości 1 IX trwały tam ciężkie walki: żołnierze 2 mps kontratakiem przełamali granicę i weszli na terytorium Sopotu, a z wyznaczonych pozycji wycofali się 7 IX)Niemcy na przejściu granicznym w Sopocie, dnia 1 IX 1939 r. (propagandowe zdjęcie, wykonane 14 IX. W rzeczywistości 1 IX trwały tam ciężkie walki: żołnierze 2 mps kontratakiem przełamali granicę i weszli na terytorium Sopotu, a z wyznaczonych pozycji wycofali się 7 IX) wikipedia.com
Posłuchaj
  • 06.05.15 Justyna Prus-Wojciechowska: „Nie da się wypracować jednej pamięci historycznej (…)”
  • 06.05.15 Prof. Paweł Machcewicz: „Trzeba przypominać ofiary, które naród polski poniósł w czasie II wojny światowej (…)”.
  • 07.05.15 Andrij Portnow: „Większość ludzi w byłym Związku Radzieckim przez szkołę i kulturę przesiąkło breżniewowskim wizerunkiem wojny (…)”.
  • 07.05.15 Andrzej Paczkowski: „Należy pamiętać o tym, że jeżeli ktoś ma inny pogląd na daną sprawę, to nie oznacza, że jest wrogiem - ma po prostu inne doświadczenia w związku z konkretnym wydarzeniem (…)”

– Pamięć dotycząca II wojny światowej i rosyjska wizja Wielkiej Wojny Ojczyźnianej znacząco się od siebie różnią. Efekt jest taki, że w Europie jest kilka rodzajów tej pamięci. Europa Zachodnia odczuła piętno i tragedię bycia pod okupacją nazistowską. Sowiecka pamięć to ta, w której tkwiła także Polska. Natomiast Ameryka ma jeszcze inną pamięć o II wojnie światowej i liczy się od 1941 roku – mówiła ekspert.

Tego samego zdania, co Justyna Prus-Wojciechowska jest prof. Paweł Machcewicz.

– Naszym zadaniem jest utrwalać pamięć poprzez wystawy i obchody państwowe. W sferze pamięci niestety dochodzi do rywalizacji między państwem rosyjskim i krajami kręgu Unii Europejskiej, do którego należy Polska – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Choć nie ma wspólnej, europejskiej pamięci historycznej, to należy o trudnej przeszłości rozmawiać. Prof. Andrzej Paczkowski, historyk, uczestnik konferencji, wskazywał w Polskim Radiu 24, w jaki sposób poszczególne kraje powinny szukać porozumienia.

– Należy zgodzić się, co do faktów. Trzeba pamiętać o tym, że jeżeli ktoś ma inny pogląd na daną sprawę, to nie oznacza, że jest wrogiem - ma po prostu inne doświadczenia w związku z konkretnym wydarzeniem – tłumaczył prof. Paczkowski.

Ukraiński historyk Andrij Portnow zwrócił uwagę, że kalki pojęciowe z II wojny światowej są chętnie wykorzystywane w polityce nie tylko rosyjskiej, ale także ukraińskiej.

– Wykorzystywanie tematów i cytatów z II wojny światowej nie pochodzi z samej historii, ale narracji prezentowanej przez Związek Radziecki. Wizerunek Wielkiej Wojny Ojczyźnianej Związku Radzieckiego został ukształtowany za czasów Breżniewa. Większość ludzi w byłym Związku Radzieckim przez szkołę i kulturę przesiąkło breżniewowskim wizerunkiem wojny – wskazywał ekspert.

Więcej o sposobach postrzegania II wojny światowej wśród państw Europy Zachodniej, Polski i Rosji w rozmowach Grzegorza Ślubowskiego i Michała Strzałkowskiego.

Patronat nad konferencją historyków „II wojna światowa z perspektywy 70 lat" objęło Polskie Radio.

Polskie Radio 24/gm/dds

tagi: