Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 15.08.2015

Katyń. Śladami polskich oficerów

W Polskim Radiu 24 ukraiński historyk Ołeksandr Zinczenko opowiadał o swojej ostatniej książce „Katyń. Śladami polskich oficerów”. Gość mówił także m.in. o tym, jak zbrodnia katyńska funkcjonuje w świadomości ukraińskiej.
Delegacja Polskiego Czerwonego Krzyża w miejscu mordu polskich oficerów w KatyniuDelegacja Polskiego Czerwonego Krzyża w miejscu mordu polskich oficerów w Katyniuhttp://katyn.ipn.gov.pl/
Posłuchaj
  • 15.08.15 Ołeksandr Zniczenka: „W samym Charkowie, miejscu zbrodni katyńskiej, ludzie z kręgów historycznych nie wiedzieli, o co chodzi (…)”.

Oprócz walorów dokumentalnych „Katyń. Śladami polskich oficerów” ma także niemałą wartość literacką. Autor skupił się głównie na tej części tragedii, do której doszło na Ukrainie. Wykorzystując historyczne dokumenty, międzynarodowe archiwa i wspomnienia rodzin ofiar, przedstawił losy Polaków, którzy byli przetrzymywani w obozie w Starobielsku pod Ługańskiem, a potem zostali przewiezieni do Charkowa.

– Na Ukrainie nie było wiedzy o istnieniu zbrodni katyńskiej, nie było tego w podręcznikach. Sam też niezbyt wiele wiedziałem na ten temat. W samym Charkowie, miejscu zbrodni katyńskiej, ludzie z kręgów historycznych nie wiedzieli, o co chodzi – mówił Ołeksandr Zinczenko.     

Więcej o odkrywaniu ukraińskiej prawdy o Katyniu i losach oficerów, którzy przeżyli zbrodnię w całej rozmowie z gościem Polskiego Radia 24.

Polskie Radio 24/gm

tagi: