Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 03.10.2015

25 lat temu doszło do historycznego Zjednoczenia Niemiec

Ćwierć wieku temu powstała Nowa Republika Federalna Niemiec. Do połączenia dwóch państw niemieckich – RFN i NRD – doszło 3 października 1990 roku. – To była pierwsza udana rewolucja demokratyczna w historii Niemiec – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Klaus Ziemer z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, były dyrektor Niemieckiego Instytutu Historycznego.
Fajerwerki nad Bramą Brandenburską z okazji przywrócenia jedności Niemiec.Fajerwerki nad Bramą Brandenburską z okazji przywrócenia jedności Niemiec.wikipedia.org
Posłuchaj
  • 03.10.15 Prof. Klaus Ziemer: „Obecnie różnice między Osti-Westi nie są tak wyraźne pod względem mentalnym, jednak widać je w aspektach ekonomicznych i społecznych (…)”.

Przez ponad 40 lat RFN i NRD dzieliły najbardziej na świecie strzeżone granice, różne systemy społeczno-polityczne oraz inne prawa i odmienne traktowanie człowieka. Wschodnie Niemcy – RFN – znajdowały się w strefie wpływów mocarstw zachodnioeuropejskich. Z kolei kontrolę nad zachodnią częścią – NRD – sprawował Związek Radziecki. Jak twierdzi gość Polskiego Radia 24, niestety podział na wschodnie i zachodnie Niemcy nadal jest odczuwalny gospodarczo, jednak nie jest on tak silny jak ten na północ-południe.

– Obecnie prawdziwe podziały to już nie wschód-zachód, a biedniejsza północ-bogate południe. Różnice między Osti-Westi nie są tak wyraźne pod względem mentalnym, jednak widać je w aspektach ekonomicznych i społecznych. Wielkie koncerny są bowiem ulokowane na zachodzie Niemiec, w nowych landach są średnie i małe przedsiębiorstwa – powiedział prof. Klaus Ziemer.

Prof. Klaus Zimmer w studiu Polskiego Radia 24 Prof. Klaus Ziemer w studiu Polskiego Radia 24; Foto: PR24/JW

Głównym politycznym inicjatorem Zjednoczenia Niemiec był Helmut Kohl, ówczesny kanclerz RFN, który przekonał premiera komunistycznego państwa – Michaiła Gorbaczowa – do poparcia planu. Z okazji 25-lecia ugody, wystąpienie miał m.in. Joachim Gauck, prezydent Niemiec. 

Z prof. Klausem Ziemerem rozmawiał Grzegorz Frątczak.

Polskie Radio 24/dds/wj

tagi: