Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 17.12.2015

Grudzień ’70 z perspektywy czasu

W audycji „Szukając dziury w całym” dr Paweł Ukielski z IPN i prof. Wojciech Roszkowski rozmawiali o przyczynach, przebiegu i konsekwencjach wydarzeń z grudnia 1970. W tym roku przypada 45. rocznica masakry na Wybrzeżu.
Czołg na ulicach Gdańska, ok 15.12.1970 r.Czołg na ulicach Gdańska, ok 15.12.1970 r.http://www.grudzien70.ipn.gov.pl/
Posłuchaj
  • 17.12.15 Dr Paweł Ukielski: „Grudzień 1970 roku był momentem przełomowym dla sporu wewnątrz politbiura (…)”

Bezpośrednią przyczyną strajków i demonstracji była wprowadzona 12 grudnia podwyżka cen detalicznych mięsa, przetworów mięsnych oraz innych artykułów spożywczych. 14 grudnia robotnicy ze Stoczni Gdańskiej im. Lenina odmówili podjęcia pracy i wielotysięczny tłum przed południem udał się pod siedzibę Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku. W czwartek 17 grudnia w kierunku protestujących padły pierwsze strzały.

– W najwyższych władzach partyjnych ostateczne decyzje podejmował Władysław Gomułka. Jednak tym radykałem w wysokich strukturach był Zenon Kliszko. Natomiast na niższym szczeblu Stanisław Kociołek i gen. Grzegorz Korczyński, który dowodził częścią akcji na Wybrzeżu – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Roszkowski.

– Wojsko było zdecydowanie mniej chętne do wykonywania rozkazów. Byli to głównie poborowi. Natomiast milicja nie miała przesadnych skrupułów. Pojawiają się relacje, że żołnierze odmawiali strzelania, mimo że padały takie rozkazy – dodał dr Paweł Ukielski

W całej rozmowie także o Stanie Wojennym i roli gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

Gospodarzem audycji był Łukasz Warzecha.

Polskie Radio 24/gm

tagi: