Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Wojciech Traczyk 14.02.2016

Pierwszy lot Cichociemnych

W Polskim Radiu 24 historycy Wojciech Markert i Grzegorz Hanula przybliżali historię i akcje najsłynniejszej polskiej jednostki do zadań specjalnych z okresu II wojny światowej. Dokładnie w nocy z 15 na 16 lutego 1941 Cichociemni odbyli swój pierwszy lot.
Posłuchaj
  • 14.02.16 Wojciech Markert: „Cichociemni byli pionierską wizją, do której nie mieli przekonania ani Francuzi, ani Anglicy (…)”.  

Cichociemni to jednostka żołnierzy polskich szkolonych w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych, m.in. dywersji, sabotażu, wywiadu, łączności i prowadzenia działań partyzanckich. Wysyłani byli do okupowanej Polski początkowo z Wielkiej Brytanii, a następnie, od końca 1943 roku, z bazy we Włoszech. Wszyscy byli ochotnikami.

– Cichociemni byli pionierską wizją, do której nie mieli przekonania ani Francuzi, ani Anglicy. Polacy byli jednak na nich skazani, ponieważ nie mieli własnych samolotów. Mieli różne pomysły, ale brakowało im sprzętu, a alianci nie dostrzegali szerokości wizji polskich dowódców – mówił Wojciech Markert z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.  

Grzegorz Hanula z Działu Historyczny Muzeum Powstania Warszawskiego dodał, że same polskie władze wojskowe nie były przekonane do utworzenia oddziału Cichociemnych.

– Projekt formacji autorstwa kapitanów Kalenkiewicza i Górskiego przeleżał osiem miesięcy i nikt się nim nie zainteresował. Wyższe władze wojskowe Polski odłożyły projekt, ponieważ nie wyobrażały sobie jego realizacji – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Więcej o elitarnej polskiej jednostce do zadań specjalnych z okresu II wojny światowej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24/gm/wt

tagi: