Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 17.11.2016

Cezary Łazarewicz: w "Żeby nie było śladów" opisuję PRL ze wszystkich stron

Cezary Łazarewicz został jednym z laureatów 9. edycji konkursu "Książka Historyczna Roku". Jego książkę pt. "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka" wyróżniono w kategorii "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku". Dziennikarz i publicysta był gościem audycji Kulisy Spraw.
Posłuchaj
  • 17.11.16 Cezary Łazarewicz o swojej książce "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka"
  • 17.11.16 Przyznano nagrody w konkursie Książka Historyczna Roku
Czytaj także

- Miałem wątpliwości dotyczące napisania tej książki. Kiedy jednak uwierzyłem, że może to być fascynująca publikacja, że możemy pokazać obraz z różnych stron - z jednej strony prześladowanych ludzi Solidarności, z drugiej strony mechanizm władzy, a z trzeciej wymiar sprawiedliwości i media, które dały się manipulować, to pomyślałem, że pierwszy raz mamy możliwość opisania PRL ze wszystkich stron – wyjaśnił Cezary Łazarewicz.

Gość Polskiego Radia 24 tłumaczył, że przed przystąpieniem do pracy miał w głowie inny obraz okresu PRL. – Sądziłem, że dzielił się on na czasy stalinowskie, gdy ludziom wyrywano  paznokcie, gomułkowskie czyli małej stabilizacji, gierkowskie, gdzie ludzie cieszą się z tego, że mogą wyjeżdżać na Zachód i czasy Jaruzelskiego - zaciskania pasy i dokręcania śruby – wyliczał Łazarewicz. - Myślałem, że lata  Jaruzelskiego to czas "komunizmu light" – stwierdził. Dodał jednak, że gdy poznał "mechanizm mielenia ludzi i odbierania im godności, spojrzał na te czasy zupełnie inaczej".

przemyk.jpg

Cezary Łazarewicz powiedział też, że na podstawie książki "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka" powstanie fabularny film.

Zgodnie z regulaminem konkursu "Książka Historyczna Roku" jury przyznało nagrody w dwóch kategoriach. Otrzymali je autorzy, których książki zostały wydane w języku polskim po raz pierwszy pomiędzy  1 stycznia 2015 r. a 30 czerwca 2016 r. Konkursowi towarzyszyło głosowanie internetowe, w ramach którego czytelnicy wybrali swoje „Książki Historyczne Roku”.

W kategorii "Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" jury wyróżniło pracę Jakuba Tyszkiewicza "Rozbijanie monolitu. Polityka Stanów Zjednoczonych wobec Polski 1945-1988". Nagrodę czytelników w tej samej kategorii przyznano Bartłomiejowi Szyprowskiemu "Sąd kapturowy przy Komendzie Głównej Związku Walki Zbrojnej w Warszawie (sierpień 1940 r. - listopad 1941 r.). Podziemie w walce ze zdrajcami Rzeczypospolitej". Praca zyskała uznanie czytelników, zdobywając na stronie internetowej 1 854 głosy.

W kategorii "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku" jury uhonorowało pracę Cezarego Łazarewicza "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka". Nagrodę czytelników w tej samej kategorii otrzymała pozycja autorstwa Wojciecha Hausnera i Marka Wierzbickiego "Sto lat harcerstwa", która uzyskała 1 697 głosów.

Organizatorami konkursu "Książki Historyczne Roku" była Telewizja Polska, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Michał Majewski.

Polskie Radio 24/pr/tj

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_________________ 

Data emisji: 17.11.16

Godzina emisji: 20:09