Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 20.03.2017

Ojcowie II RP. "Zabrakło przedstawicieli niepodległościowej lewicy"

Sejm przyjął ustawę o obchodach 100-lecia niepodległości Polski. Za "ojców II RP", uznaje ona, oprócz marszałka Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego i Wojciecha Korfantego. – Bardzo dobrze, że politycy zdali sobie sprawę z wagi takiego wydarzenia. Jednak ten konsensus trochę się załamuje, jeśli chodzi o selekcję bohaterów – mówił w audycji Historia Na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Posłuchaj
  • 20.03.2017 Dr Patryk Pleskot (IPN) o "ojcach" II RP
Czytaj także

Zdaniem gościa, warto byłoby również uwzględnić myśl socjalistyczną, lewicową, ale niepodległościową, przede wszystkim Ignacego Daszyńskiego i Jędrzeja Moraczewskiego. – Mamy to skrzywienie, tę perspektywę patrzenia na ruchy narodowe, odwołujące się do Marksa, przez to co się stało w Rosji i Polsce komunistycznej. Ta niepodległościowa myśl lewicowa to jednen z głównych nurtów polskiej myśli politycznej z końca XIX i początku XX wieku, z niej wywodził się Piłsudski – przypomniał.

Dr Pleskot mówił również o działaczach wymienionych w ustawie. Podkreślił, że Polska, odzyskując niepodległość, oddychała dwoma płucami. – Jedno było w kraju, to środowisko skupione wokół Piłsudskiego, związane z wywalczaniem niepodległości czynem zbrojnym. Drugie oddychało na terenie Paryża, Wersalu, było związane z konferencją paryską i działalnością Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego – tłumaczył.

Gość wskazywał, że w Paryżu Dmowski był mózgiem i twardym negocjatorem, natomiast Paderewski lobbystą i twarzą negocjacji. – Odegrał dużą rolę w przekonaniu opinii publicznej i administracji amerykańskiej dla sprawy polskiej – zaznaczył.

Z kolei Wincenty Witos stał na czele najbardziej wpływowego ugrupowania lewicowego PSL "Piast". Według gościa, był mężem stanu, który potrafił wyzwolić się z ograniczeń środowiskowych i działać na rzecz państwowości. – Kiedy trzeba było stworzyć Rząd Obrony Narodowej przed nawałą bolszewicką, zrobił to – podkreślił gość.

Jak wyjaśniał Pleskot, Wojciechowi Korfantemu zawdzięczamy z kolei to, że pomimo niekorzystnych ustaleń plebiscytu z 1921 roku na Śląsku, duża jego część przemysłowa została przyznana Polsce. 

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/ip

Historia na Dziś - wszyskie audycje

____________________

Data emisji: 20.03.2017

Godzina emisji: 21:33