Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 17.06.2017

Jak kształtuje się tożsamość narodowa?

Po przeprowadzonych kilka lat temu badaniach okazało się, że aż 94 proc. osób określiło podstawowy wskaźnik własnej identyfikacji, jako "jestem Polakiem/Polką". Oznacza to, że najsilniejszą identyfikacją, u większości ludzi jest tożsamość narodowa. Na jakiej podstawie ją tworzymy? O tym w audycji Nos Kleopatry mówili Zbigniew Lazar (ekspert ds. wizerunku) i Andrzej Pomarański (politolog).
Polacy mają silne poczucie tożsamości narodowejPolacy mają silne poczucie tożsamości narodowejflickr/DrabikPany/CC BY 2.0
Posłuchaj
  • 16.06.2017 Zbigniew Lazar (ekspert ds. wizerunku) i Andrzej Pomarański (politolog) o tożsamości narodowej.
Czytaj także

Andrzej Pomarański podkreślał, że w budowaniu tożsamości narodowej bardzo istotne są odniesienia historyczne. Wskazywał, że w odróżnieniu od większości dużych, europejskich narodów przez ostatnie ponad 220 lat zaledwie przez niecałe 50 mogliśmy cieszyć się jakąś formą suwerenności czy państwowości. – Byliśmy wychowywani w potrzebie odzyskiwania niepodległości, budowania tożsamości, wspólnoty, wokół najbardziej podstawowych cech dla narodów, jako bytów istniejących. W części państw zachodniej Europy to nie jest rozumiane, bo one nie miały takiego problemu. My o niezawisłość ciągle musieliśmy walczyć – tłumaczył. Jego zdaniem, o tożsamości narodowej trzeba mówić w umiejętny sposób. – W gorących czasach sporów łatwo wejść w pewną stygmatyzację, sloganizację, rzucanie słów, że jak odwołujesz się do polskości, jesteś nacjonalistą – mówił.

Zbigniew Lazar ocenił, że niektóre kraje zarzucają nam polskość na siłę, tymczasem np. Francuzi również mają silne poczucie tożsamości narodowej. -  Prezydent Francji zawsze kończy przemówienie słowami "Vive la France! Vive la Republique!". Nam zarzuca się polonizm, umiłowanie barw, nacjonalizm, podczas gdy inne narody robią to samo, ale nikt im tego nie zarzuca – zaznaczył.

Gość mówił, że nie dziwi go renesans poczucia polskości. Dodał, że to, co go cieszy, to odchodzenie od cech, stereotypów i pójście w kierunku osiągnięć, np. sportowych. – Nam od wejścia do Unii mówiło się, że musimy przestać być Polakami. A może przekornie widzimy, że warto być Polakiem – przekonywał.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Agnieszka Kamińska.

Polskie Radio 24/ip

Nos Kleopatry w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

__________________

Data emisji: 16.06.2017

Godzina emisji: 22:10