Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 29.07.2017

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Dotacje na wydarzenia

Do 16 sierpnia można składać wnioski o dofinansowanie wydarzeń dotyczących setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku przeznaczono na nie w sumie 3 miliony zł. Dzięki tym projektom możliwe będzie uhonorowanie lokalnych bohaterów, przypomnienie najważniejszych wydarzeń historycznych oraz miejsc pamięci z poszczególnych regionów Polski. O obchodach 100-lecia niepodległości w Polskim Radiu 24 mówił Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneflickr/włodi/CC BY-SA 2.0

Gość wyjaśniał, że Biuro obsługuje wieloletni program, przygotowany na lata 2017-2021, a jego rolą jest organizacja programów „Niepodległa” oraz „Koalicja dla niepodległych”, a także realizacja kampanii społeczno-informacyjnej.Najważniejszym z celów jest budowa poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków. Nie chodzi tylko o wspólne świętowanie jednego dnia, ale pozostawienie trwałego efektu na lata kolejne – podkreślił. Dodał, że program będzie kształtował historię wokół trzech wartości: dążenia do wolności, poszanowania godności człowieka i jego praw oraz solidarności.

Przez 5 lat samorządowe instytucje kultury, fundacje i stowarzyszenia mogą ubiegać się o dofinansowanie na organizację wydarzeń, związanych ze 100-leciem odzyskania niepodległości. W tym roku otrzymać mogą fundusze w wysokości do 50 tys., wykazując się 15-procentowym wkładem własnym. W przyszłym roku wysokość dofinansowania zostanie zwiększona do 250 tys.

Wnioski oceni specjalna komisja, której skład zostanie utajniony do ogłoszenia wyników. – Członkowie komisji będą zwracali uwagę na wartość łączenia ludzi, zwiększanie dostępności, zróżnicowanie regionalne, tak, by Polacy otrzymali narzędzie do tworzenia obchodów w całej Polsce – tłumaczył Jan Kowalski

Jak zaznaczył, mapę obchodów narysują projekty realizowane przez instytucje kultury przy wsparciu programów dotacyjnych, „a nie budowa pomników i oficjalne przemarsze wojska”. – Pierwszym projektem, który pokazuje ideę obchodów jest wystawa #dziedzictwo zorganizowana w Krakowie. Zostały zgłoszone też dwa projekty Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Spraw Wewnętrznych. Projekt MSWiA będzie realizowany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych i będzie polegał na wyprodukowaniu specjalnego paszportu na rok 2018 – tłumaczył.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Luiza Bebłot.   

Polskie Radio 24/ip

____________________

Data emisji: 29.07.2017

Godzina emisji: 8:47