Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 19.11.2014

Skazani na pokój dziecięcy... mieszkania są za drogie i jest ich zbyt mało

Nawet co trzeci polski trzydziestolatek może wciąż mieszkać z rodzicami. Na drodze do usamodzielnienia się przeważnie nie stoi brak pracy, ale raczej zbyt drogie nieruchomości, w porównaniu do zarobków osób młodych.
Skazani na pokój dziecięcy... mieszkania są za drogie i jest ich zbyt mało Glow Images/East News
Posłuchaj
  • 2,8 mln – aż tyle osób w wieku 24 – 35 lat mieszka w Polsce z rodzicami. - Na drodze do usamodzielnienia się przeważnie nie stoi brak pracy, ale raczej za drogie nieruchomości w porównaniu do zarobków osób młodych mówi w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki Bartosz Turek z Lion's Banku (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego
Czytaj także

Tak wynika z danych Eurostatu. Sytuacja z roku na rok jest coraz gorsza, mówi Bartosz Turek z Lion's Banku. – Jeśli spojrzymy na dane Eurostatu to okaże się, że od 9 lat, to jest okres od którego publikowane są te dane, sytuacja pogarsza się. W 2005 roku 36 proc. osób w wieku od 25 lat do 34, czyli dorosłych już po studiach, które teoretycznie powinni zacząć pracę i powinni się usamodzielnić, mieszkało z rodzicami. Teraz jest ich prawie 44 proc., czyli o 8 punktów procentowych więcej. Ewidentnie jest gorzej. A główny powód to wysokie ceny nieruchomości, które w żaden sposób nie przystają do zarobków osób młodych – uważa gość.

Mieszkania są za drogie…

Młodzi na początku swojej drogi zawodowej zarabiają niewiele. – Dlatego, że jest mało mieszkań w Polsce, są one relatywnie drogie, zarówno do kupienia jak i do wynajmu. A osoby młode, takie przed trzydziestkę zarabiają mniej więcej 25-30 proc. mniej niż osoby o 10 lat starsze. Także to powoduje, że trudniej jest im się usamodzielnić – wyjaśnia rozmówca.

… i jest ich za mało

Mieszkań na rynku brakuje i to od lat. - To też oczywiście zależy od tego jakie szacunki weźmiemy pod uwagę. Ale tak, żeby każde gospodarstwo domowe miało dach nad głową, to brakuje kilkuset tysięcy mieszkań, żeby jeszcze dodatkowo ten dach nie przeciekał, to brakuje w Polsce nawet ponad miliona mieszkań. A żebyśmy mieli takie same standardy mieszkaniowe jak w Europie, czyli znacznie wyższe niż teraz, potrzebowalibyśmy 8 milionów mieszkań więcej niż mamy teraz – szacuje Bartosz Turek.

Polacy w ogonie Europy

Problem niedoboru mieszkań w Polsce jest duży i to widać w statystykach Eurostatu. - Jeśli 44 proc. młodych Polaków do 34. roku życia cały czas mieszka z rodzicami to znaczy, że problem ten dotycz 2 milionów 800 tysięcy osób. W skali całej unii Europejskiej taki problem dotyka 20 mln osób, czyli co 7. to Polak – dodaje.

Tani kredyt pomoże

Można się spodziewać, że ta sytuacja trochę  się poprawi. Stopy procentowe są rekordowo niskie, kredyty tanieją, więc o mieszkanie będzie łatwiej - Nie będzie to rewolucja, raczej ewolucja. W tym systemie budownictwa, który mamy nie należy spodziewać się diametralnych zmian z roku na rok – przewiduje gość.

Krajem o najlepszej sytuacji mieszkaniowej młodych ludzi w Europie jest Dania. Tam, w grupie wiekowej 25-34 lata niecałe półtora proc. osób mieszka razem z rodzicami. Problemów z usamodzielnieniem się nie mają też mieszkańcy Szwecji, Norwegii czy Finlandii.

Justyna Golonko, abo