Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 18.10.2012

Odwrócona hipoteka: zyskasz czy stracisz?

Dożywotnia renta w zamian za mieszkanie - takie rozwiązanie kusi, ale wiele osób już żałuje, że się na to zdecydowało. Co zrobić, by ustrzec się błędu?
Odwrócona hipoteka: zyskasz czy stracisz?Glow Images/East News

Różne instytucje oferują rentę dożywotnią w zamian za mieszkanie. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Z drugiej strony mnożą się także skargi rozczarowanych klientów. Zatem to okazja czy pułapka?

Na rynku można spotkać dwa różne produkty: odwróconą hipotekę i odwrócony kredyt hipoteczny. – Odwrócona hipoteka powinna być traktowana jak dożywotnia renta. Odwrócony kredyt hipoteczny jest oferowany przez instytucje finansowe nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego, a ich strukturę określa specjalna ustawa - mówi Bolesław Meluch, doradca zarządu Związku Banków Polskich.

Sęk w tym, że od dawna zapowiadanej ustawy wciąż nie ma. A to oznacza, że każdy, kto założy spółkę i działa zgodnie z kodeksem cywilnym, może oferować nam takie produkty. Zazwyczaj wystarczy dobra reklama. Dlatego nie dziwi, że ilość osób, które czują się oszukane, rośnie. - Głównym zarzutem są bardzo niskie świadczenia w stosunku do wartości nieruchomości - mówi Agnieszka Wachnicka z Ministerstwa Finansów.

Watro się zastanowić, czy interesującą alternatywą nie jest zamiana mieszkania na mniejsze lub sprzedaż nieruchomości i wynajęcie czegoś nowego.

Rozmawiały Sylwia Zadrożna i Halina Lichocka

Więcej o rynku kredytów hipotecznych dowiesz się, słuchając audycji "Po pierwsze ekonomia".