Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Petar Petrovic 15.10.2013

Wsparcie finansowe w zamian za mieszkanie. Rząd zajmie się rentą dożywotnią

Rząd zajmie się propozycją ministerstwa gospodarki uregulowania renty dożywotniej. Z kolei minister finansów przedstawi projekt ustawy o tak zwanym odwróconym kredycie hipotecznym.
Jak uratować przed krachem system emerytalny?Jak uratować przed krachem system emerytalny?Glow Images/East News

Obie propozycje są skierowane do osób starszych, które posiadają nieruchomości. Emeryt decydujący się na takie rozwiązanie, uzyskałby comiesięczne świadczenie. Bank dopiero z chwilą jego śmierci nabywa własność nieruchomości, chyba że rodzina zmarłego spłaci pożyczkę.
Drugi model, to „hipoteka odwrócona". W tym wypadku własność nieruchomości przechodzi np. na bank z chwilą zawarcia umowy, a ten wypłaca rodzaj renty. W obu przypadkach seniorzy będą mogli do końca życia mieszkać w swoim dawnym mieszkaniu lub domu. Tego typu rozwiązania od dawna są popularne w USA i Wielkiej Brytanii.
W Polsce są już firmy, które w zamian za przeniesienie własności mieszkania oferują co miesiąc określoną sumę. Dotychczas nie ma jednak uregulowań wystarczająco chroniących osoby, korzystające z ich usług.
Ustawa ma przede wszystkim chronić seniorów przed oszustami. Dożywotnią rentę w zamian za nieruchomość mogłyby oferować wyłącznie spółki akcyjne, posiadające minimum 8 milionów złotych kapitału i zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego. Przedsiębiorcom, którzy oferowaliby rentę dożywotnią bez takiego zezwolenia, groziłaby kara do pięciu lat więzienia oraz grzywna w wysokości do 10 mln zł.

- Jesteśmy przekonani, że odwrócony kredyt hipoteczny najlepiej zabezpieczy interesy osób starszych - stwierdziła w radiowej Jedynce Izabela Leszczyna, wiceminister finansów.
pp/IAR