Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Bartosz Chmielewski 15.08.2015

Jarmark Jagielloński zbliża miasta Wschodu

Motywem przewodnim tegorocznego jarmarku jest plastyka obrzędowa i zdobnicza. Więcej na ten temat mówiliśmy w "Magazynie europejskim".
Posłuchaj
  • Jarmark Jagielloński zbliża miasta Wschodu (Magazyn europejski/Dwójka)
Czytaj także

"Jarmark Jagielloński jest połączeniem tradycji historycznych Jarmarków ze współczesną wymianą kulturalną i gospodarczą. Przyjął formę kilkudniowych prezentacji wyrobów rękodzielniczych i rzemieślniczych oraz wydarzeń kulturalnych i artystycznych, firm komercyjnych prowadzących działalność w regionie transgranicznym...Dzięki Jarmarkowi chcemy zbliżyć do siebie miasta regionu lubelskiego oraz Lublin, Lwów, Łuck i Brześć tak, aby wspólnie poszukiwać dziedzictwa Wschodu i Zachodu, na wspólnej historii budując ideę zjednoczonej Europy" - tak o tej imprezie piszą na stronie jarmarku organizatorzy. A naszymi gośćmi byli Grzegorz Rzepecki - dyrektor Warsztatów Kultury i Łukasz Jasina - historyk z Muzeum Historii Polski.


W audycji powiedzieliśmy też o projekcie "Heroes We Love", czyli "Bohaterowie których kochamy". Przedsięwzięcie jest próbą podjęcia na nowo tematu socjalistycznego dziedzictwa 20-wiecznej Europy. Dzięki środkom z budżetu kulturalnego Unii Europejskiej uczestnicy projektu badają sztukę socjalistyczną w różnych państwach Wschodniej Europy, m.in. w Polsce, Bułgarii, Słowenii, Bośni i Chorwacji. Opowiadał o tym Katja Hrobat Virlogetze ze słoweńskiego Uniwersytetu Primorska.


Odwiedziliśmy też wystawę Disposession, którą Wrocław (jako Europejska Stolica Kultury 2016) przygotował jako ekspozycję towarzyszącą weneckiemu Biennale. To praca zbiorowa poświęcona wypędzeniom i emigracji. Oprócz artystów sztuk wizualnych z Polski, Niemiec i Ukrainy - m.in. Doroty Nieznalskiej, Szymona Kobylarza, Thomasa Kilppera - pojawia się tu również Oksana Zabużko, laureatka Nagrody Literackiej Europy Środkowej "Angelus". Po wystawie oprowadzą nas kuratorzy: Michał Bieniek i Małgorzata Miśniakiewicz. W Wenecji rozmawiał z nimi Grzegorz Chojnowski.

A jakie tematy zwiazane z UE znalazły sie prasie, o tym nasz korespondent z Londynu.

***

Tytuł audycji: Magazyn europejski

Prowadzi: Bartosz Panek

Data emisji: 16.08.2015

Godzina emisji: 13.30

 bch/kul