Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 22.05.2014

Piknik Naukowy: czas wehikułów

Przed nami kolejny Piknik Naukowy, największe w Europie plenerowe wydarzenie upowszechniające widzę i odkrycia. Od 18 lat wydarzenie przyciąga wielu obecnych lub przyszłych odkrywców.
Piknik Naukowy: czas wehikułów materiały promocyjne
Posłuchaj
  • 22.05.14 Damian Jarzębowski „Chcemy stworzyć pojazd przyszłości, który będzie spalał niewielka ilość paliwa (…)”.

Organizowany przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik Piknik Naukowy jest dobrą okazją do tego, by zaprezentować najnowsze badania i odkrycia. Każdego roku instytuty naukowe, wyższe uczelnie i instytucje kultury dzielą się wiedzą i doświadczeniami.

Samochody przyszłości

Przez lata panowały różne trendy w wyglądzie i konstrukcji pojazdów. Zmieniały się technologie, pomysły na budowę oraz modele silników. Na najbliższym pikniku zobaczymy samochody, które są symbolami postępu.

- Nasze koło naukowe buduje pojazd przyszłości, który będzie spalał mają ilość paliwa na przejechanym dystansie. Nad projektem pracowało 8 osób. W tym roku udało nam się poprawić wyniki i ulepszyć nasz pojazd. Samochody przyszłości będą bardzo ekologiczne i wydajne - powiedział Damian Jarzębowski, wydział samochodów i maszyn roboczych Politechniki Warszawskiej.

- Kierowca prowadzi samochód przyszłości w pozycji półleżącej. Pojazd ma pedał gazu streowany ręką i kierownicę podobnie jak w tradycyjnych samochodach. Jazda takim pojazdem jest przyjemnością - dodała Michalina Gruszecka.

Wokół czasu

W trakcie spotkań naukowych zorganizowanych w ramach pikniku będzie okazja do tego, by zrozumieć w jaki sposób odmierzany jest czas.

- Każdy z nas jest nieustającym podróżnikiem i porusza się w czasie. Zegarki będą jednym z tematów przedstawionych w ramach pokazów naukowych. Opowiemy o zegarkach kwarcowych i mechanicznych oraz o zegarach atomowych, które należą do najbardziej precyzyjnych - powiedział Bogdan Janus, Centrum Nauki Kopernik

PR24/Paulina Olak