Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 11.06.2014

Reaguj na pijanych kierowców

Akcje, których hasła brzmią: „Piłeś nie wsiadaj za kierownicę”, nie przynoszą w Polsce rezultatów. Co my, zwykli obywatele, możemy zrobić, gdy widzimy, że osoba nietrzeźwa siada za kierownicą? Na jakie działania pozwala nam prawo?
Reaguj na pijanych kierowców flickr.com/manfredmajer
Posłuchaj
  • 11.06.14 mec. Mariusz Stelmaszczyk „Widząc osobę nietrzeźwą, która ma zamiar prowadzić auto, masz prawo odebrać jej kluczyki (…)”

Jeśli widzimy pijanego kierowcę, który wsiada do samochodu nie bójmy się reagować. Zwrócenie uwagi, a nawet zabranie kluczyków i dokumentów, może uratować życie nie tylko samemu kierowcy, lecz także jego potencjalnym ofiarom.

– Widząc nietrzeźwego kierowcę, która próbuje w takim stanie włączyć silnik samochodu, odbierzmy jej kluczyki. W sytuacji, gdy jesteśmy przekonani, że dana osoba jest nietrzeźwa, a boimy się zareagować, możemy wezwać policję. Trzeba zrobić wszystko, by powstrzymać pijanego kierowcę. Z punktu prawa cywilnego mamy pełne prawo, by to zrobić i nie poniesiemy za to żadnych konsekwencji – podkreślił mec. Mariusz Stelmaszczyk.

Brak reakcji jest przyzwoleniem na tego rodzaju działania. Trzeba edukować społeczeństwo, żebyśmy wiedzieli, jak reagować.

– Zmiana postawy i świadomości powinna leżeć po stronie władz, policji i innych podmiotów. Kierowcy często są nieświadomi i nie wiedzą, że nie powinni jechać po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu. Brak informacji i brak edukacji to najczęstsza przyczyna wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców – dodała Danuta Gut, koordynatorka akcji „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu”.

PR24/Paulina Olak