Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 26.01.2016

IPN odtajnia kolejny zbiór archiwów

W Polskim Radiu 24 dr Rafał Leśkiewicz z Instytutu Pamięci Narodowej wyjaśniał, jak przebiega proces odtajniania zbiorów archiwów zastrzeżonych. W roku 2015 IPN ujawnił kolejny komplet akt z tzw. zbioru zastrzeżonego. 
Dla historyków badających najnowsze dzieje Polski ujawnione dokumenty mogą stanowić nieocenione źródło informacjiDla historyków badających najnowsze dzieje Polski ujawnione dokumenty mogą stanowić nieocenione źródło informacjiSTEFAN MASZEWSKI/REPORTER/EASTNEWS
Posłuchaj
  • 26.01.16 Dr Rafał Leśkiewicz: „Zbiór archiwów zastrzeżonych budzi największe emocje (…)”.

Do akt zastrzeżonych wgląd mają tylko prokuratorzy poziomu lustracyjnego i ścigania zbrodni np. komunistycznych. Prezes IPN dr Łukasz Kamiński ocenił, że dla historyków badających najnowsze dzieje Polski dokumenty te mogą stanowić nieocenione źródło informacji. Wśród ujawnionych w minionym roku materiałów znajdują się akta osobowe funkcjonariuszy i teczki oficerów zewnętrznych byłego Departamentu I MSW.

– Jeśli właściwi szefowie służb stwierdzą, że w aktach znajdują się informacje, które współcześnie ze względu na bezpieczeństwo państwa nie powinny być powszechnienie udostępniane, to z mocy prawa przekazują je do IPN. Zostaje do nich zastrzeżony także dostęp – wyjaśniał dr Rafał Leśkiewicz, dyrektor Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN.      

– Jeśli natomiast szefowie służb uznają, że ustają przesłanki zobowiązujące do chronienia dokumentów, to kierują do prezesa IPN wniosek o fizyczne wyjęcie akt z magazynu instytucji i przekazanie do archiwum ogólnego, gdzie są dostępne do wszystkich – dodał gość Polskiego Radia 24.

Więcej o zastrzeżonych zbiorach dokumentów IPN w całej rozmowie.

Polskie Radio 24/gm/pj

tagi: