Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 22.08.2016

Poziom szkolnictwa wyższego w Polsce

Uniwersytety Jagielloński i Warszawski to jedyne polskie uczelnie, które zostały uwzględnione w tzw. rankingu szanghajskim, czyli liście 500 najlepszych uczelni świata. UJ i UW znalazły się w piątej setce zestawienia, w poprzednich latach były wyżej. O poziomie kształcenia wyższego w Polsce na naszej antenie mówił prof. Aleksander Bobko, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Posłuchaj
  • 22.08.16 Prof. Aleksander Bobko o poziomie szkolnictwa wyższego w Polsce

Jedyne polskie uczelnie, które znalazły się w zestawieniu – UW i UJ – zanotowały pierwszy od niemal początku istnienia rankingu zauważalny spadek pozycji. Od ponad dekady zarówno Uniwersytet Warszawski, jak i Jagielloński zajmowały miejsca w czwartej setce zestawienia.

– Ranking szanghajski pokazuje szkoły wyższe na świecie pod specyficznym kątem, który nie oddaje w pełni jakości kształcenia – oceniał w Polskim Radiu 24 prof. Aleksander Bobko. – Nie jest jednak powodem do satysfakcji to, że znajdujemy się na końcu stawki – dodawał.

Ranking szanghajski tworzony jest na podstawie kilku wskaźników. Pod uwagę bierze m.in. liczbę absolwentów i pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę najczęściej cytowanych naukowców czy liczbę publikacji w czasopismach „Nature” czy „Science”.

– To sprawia, że ranking nie mówi o jakości kształcenia na naszych uniwersytetach, choć oczywiście istnieje związek pomiędzy poziomem badań a poziomem szkolnictwa. Ranking szanghajski w niewielkim stopniu jednak uchwytuje tę korelację – wskazywał prof. Aleksander Bobko.

Więcej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24/PAP


tagi: